Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

“Asociacioni në pajtim me të drejtën kosovare”, Vuçiq i kundërpërgjigjet Merkelit

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, i është kundërpërgjigjur Berlinit zyrtar për deklarimet e fundit se marrëveshja për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe duhet të jetë në përputhje me të drejtën kosovare, shkruan Gazeta Express.

Vuçiq ka thënë se gjithçka që është nënshkruar duhet të implementohet, por sipas tij, jo në përputhje me rregullat e Kosovës.

Kreu i shtetit serb ka thënë se nëse gjithçka do të shkonte në një mënyrë të tillë dhe në përputhje me rregullat e Prishtinës ose të Beogradit, pa ndryshuar asgjë, atëherë do të jetë e pamundur të arrihet ndonjë kompromis.

“Një gjë, çfarë është nënshkruar duhet të implementohet. Jam mirënjohës që Seibert e ka përmendur një gjë të tillë, por gjërat nuk mund të jenë në përputhje me rregullat e Kosovës, sepse nëse është kështu, gjithçka duhet të jetë në përputhje me rregullat e Serbisë, dhe po, asgjë s’do të ndryshojë, dhe është e pamundur të ketë bisedime, marrëveshje dhe një kompromis”, ka thënë Vuçiq, raporton Tanjug. /GazetaExpress/

Postime të ngjashme

Kjo është letra që Osmani ia çoi Borrellit ku ia vazhdoi mandatin EULEX-it

Dafina Vidishiqi

Nagavci: Nga viti i ardhshëm shkollor, do të hyjnë në përdorim Tekstet Alternative

Dafina Vidishiqi

Shqiptarët e Luginës i kërkojnë Kurtit t’i bëj pjesë të dialogut me Serbinë

Dafina Vidishiqi

PSD ironizon me Kurtin: Takimi me Vuçiqin nuk ka ndodhur është Fake News

Dafina Vidishiqi

Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Bekim Laçi

Kush janë dy serbët që Kurti ia përmendi Vuçiçit në takimin e Brukselit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...