Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Asteroid gjigant do të kalojë ‘afër Tokës’ me shpejtësi 90 mijë km/orë

Një asteroid i madh po shpejton drejt Tokës me 90,000 km/orë dhe do të vijë në afërsi me Tokën të dielën, 29 nëntor.

Asteroidi është me diametër 0,51 kilometra dhe lartësi mbi 800 metra – duke e bërë atë më të madh se Burj Khalifa ose gati tre herë më të madh se Shard. Ai është i njohur për shkencëtarët që nga viti 2000, kur u zbulua nga astronomët në New Mexico, transmeton Telegrafi.

Që atëherë, agjencitë hapësinore e kanë ndjekur atë dhe i kanë dhënë emërtimin: Asteroid 2000 WO107. Shkëmbi i madh hapësinor është etiketuar si ‘objekt afër Tokës’ nga Nasa sepse do të vijë brenda 1.3 njësive astronomike, në pikën e saj më të afërt.

Asteroidi 2000 WO107 orbiton diellin çdo 318 ditë (0,87 vjet), shpjegon spacereference.org

‘Orbita e saj është shumë eliptike. 2000 WO107 është rreth 0.5 kilometra në diametër, duke e bërë atë të vogël në terma absolutë, por më i madh se ~ 97% e asteroideve, i krahasueshëm në madhësi me Urën e Portës së Artë.

‘Fatmirësisht, ka shanse zero që ky shkëmb të na godasë të dielën. Ai do të lundrojë në të paktën 4,302,775 km nga Toka. Në fakt, ka 28 afrime të afërta të parashikuara të këtij asteroidi në dekadat e ardhshme.

Postime të ngjashme

Personat e hershëm janë më të lumtur se ata që zgjohen vonë

Dafina Vidishiqi

Shenjat në thonj që tregojnë nëse e keni kaluar Coronavirusin

Dafina Vidishiqi

Ilaçi për Alzheimerin aprovohet nga Agjencia e Barnave, hera e parë në 20 vjet

Lea Muslija

Europa përjeton pranverën më të ftohtë që nga viti 2013

Lea Muslija

Do të ketë një eklips diellor sot, kjo është ora kur mund ta shihni dhe në cilat vende të botës është i dukshëm

Lea Muslija

Harrojini legjendat që keni dëgjuar: Ja ç’duhet të bësh në të vërtetë kur të pickon një kandil

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...