Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Aston Martini zotohet se do i prodhojë të gjitha veturat elektrike nga 2025-a

Gjiganti i veturave luksoze, Aston Martini, është zotuar për do t’i prodhuar të gjitha vetura elektrike në Mbretërinë e Bashkuar nga viti 2025. Pronari i tij, Lawrence Stroll ka thënë se veturat sportive me bateri do prodhohen në uzinën e tij në Gaydon, Warëickshire.

Kompania pritet të fillojë të bëjë versione hibride të veturave të saj gjatë katër viteve të ardhshme, të përcjella nga modele vetëm me bateri.

Një numër në rritje i prodhuesve kanë thënë se po largohen nga motorët me benzinë ​​dhe naftë, duke përfshirë Jaguar Land Rover, i cili njoftoi muajin e kaluar se marka e saj Jaguar do të jetë plotësisht elektrike deri në 2025, raporton BBC.

Kjo vjen ndërsa qeveria e Britanisë së Madhe ka në plan të ndalojë shitjen e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga 2030.

Aston Martin nuk po shkon aq larg dhe tha se do të vazhdojë të bëjë motorë tradicionalë për entuziastët e makinave.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...