Agjencia Zhurnal.mk
Bota

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

Vaksinat kundër koronavirusit konsiderohen nga të gjithë si çelësi kryesor për t’i dhënë fund pandemisë që deri në këto momente i ka marrë jetën miliona personave në mbarë botën.

Që prej arritjes së vaksinave të para, e deri në ditët e para të prillit, në 165 vende të ndryshme të rruzullit tokësor janë aplikuar më shumë se 860 milionë doza vaksinë dhe megjithatë procesi nuk është i njëjtë kudo.

Me qëllimin për të vaksinuar pothuajse të gjithë të rriturit në Tokë, ky mund të konsiderohet si programi më i madh i vaksinimit në histori.

SHBA dhe Kina kanë administruar numrin më të lartë të dozave me respektivisht 198 milionë dhe 183 milionë. India renditet e treta me 117 milionë doza. E ndërsa pothuajse e gjithë Europa dhe vendet e Amerikës kanë nisur vaksinimin, disa vende në Afrikë ende nuk e kanë pasur fatin.

Vaksina e parë që u miratua nga Organizata Botërore e Shëndetit u prodhua nga Pfizer dhe BioNTech, që u ndoq më pas nga disa të tjera.

Në momentet që flasim vaksina AstraZeneca e prodhuar nga universiteti i Osfordit është aplikuar në 118 milionë banorë të Tokës, e ndjekur nga Pfizer në 81 milionë, Moderna 36 milionë dhe Sputnik V në 25 milionë.

Vaksinat kineze të Sinovac dhe Sinopharm, të dyja bashkë janë aplikuar në 50 milionë persona mes tyre dhe në rreth 300 mijë shqiptarë.

SHBA dhe Kina kanë administruar numrin më të lartë të dozave me respektivisht 198 milionë dhe 183 milionë. India renditet e treta me 117 milionë doza. E ndërsa pothuajse e gjithë Europa dhe vendet e Amerikës kanë nisur vaksinimin, disa vende në Afrikë ende nuk e kanë pasur fatin.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...