Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Astronomët kinezë zbuluan 591 yje me shpejtësi tëlartë

Kohët e fundit, Observatori Kombëtar Astronomik iAkademisë Kineze të Shkencave njoftoi se studiuesit e tijkanë zbuluar 591 yje me shpejtësi të lartë përmesTeleskopit “Guo Shoujing” të Kinës (LAMOST) dheTeleskopit Hapësinor “Gaia” të Agjencisë Evropiane tëHapësirës. ​​

43 prej yjeve mund të shpëtojnë ngakufizimet gravitacionale të sistemit galaktik dhe të dalinjashtë Rrugës së Qumështit. Ky është numri më i madh iyjeve me shpejtësi të lartë të zbuluar në të njëjtën kohënga astronomët, duke zgjeruar shumë mostrat e hulumtimit lidhur me këtë lloj yjesh.

Postime të ngjashme

Mianmar, qindra të arrestuar në protestat kundër grushtit të shtetit

T E

Ndodh edhe kjo, autoambulanca kapet duke transportuar 30 kg marijuanë

T E

Ndërron jetë kryebashkiaku i Zagrebit, Milan Bandiç

T E

Dobësimi i Golfstrimit kërcënon sistemin e klimës në Atlantikun Verior

Z H

Biden bënë thirrje të miratohet ndihma financiare prej 1.9 trilion dollarësh për pandeminë COVID-19

Z H

Çfarë po ndodh? Pas përmbytjeve katastrofike, Venecias i ikën uji

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...