Ata nuk shitën asnjë veturë, por kompania vlen 80 miliardë dollarë

Ky lajm dëshmon gjithashtu se sa e brishtë është bota e kapitalit.

 

Prodhuesi amerikan i veturave elektrike Rivian, i cili deri më tani ka treguar SUV dhe kamionçina, po përgatitet për hyrjen fillestare në tregun e kapitalit dhe pret të shesë aksione me vlerë 80 miliardë dollarë.

Rivian nuk ka prodhuar ose shitur asnjë veturë, dhe drejtuesit e fabrikës po testojnë kamionçina dhe SUV. Pas një sërë vonesash, prodhimi i R1T fillon në shtator.

Kujtojmë, Rivian tashmë ka mbledhur më shumë se dhjetë miliardë dollarë nga investitorë të tillë si Ford dhe Amazon.

Pas shitjes së aksioneve, supozohet se Rivian do të jetë më i vlefshëm se Honda dhe Ford, dhe ai nuk ka shitur ende asnjë veturë.

Related posts

Volkswagen nga viti 2030 pa transmisione manuale

D V

Nga Ameo në Voyage – këto 15 modele të VW që nuk i keni parë kurrë më parë

D V

Francezi projektoi një tren luksoz “qelqi”, do të kushtojë 350 milionë dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com