‘Ata qëlluan gruan time’: Burri afgan rrëfen sesi familja e tij u përpoq të ikte

Duke mbajtur dokumente të përgjakura në duar, një burrë në Kabul i tha Euronews se gruaja e tij ishte qëlluar dhe vrarë ndërsa përpiqeshin të iknin nga vendi.

 

“Unë shkova në aeroport me gruan dhe vëllain tim me dy fëmijët tanë. Ne morëm të gjitha dokumentet tona me vete… Ata qëlluan mbi njerëzit. Fëmijët e mi dhe unë u plagosëm. Ata qëlluan gruan time. Unë kam mbetur me dy fëmijë, çfarë duhet të bëj tani?”, ka thënë ai, duke shpërthyer në lot.

Euronews shkruan se ka folur me disa qytetarë afganë në Kabul këtë javë dhe një numër luftëtarësh talebanë, përcjell Telegrafi.

Këtu është ajo që ata kishin për të thënë në lidhje me situatën në vend gjatë javës që kur talebanët rimorën pushtetin në Afganistan.

Të gjithë emrat janë fshehur për shkak të situatës së sigurisë në terren.

“Asnjë e ardhme e ndritur për gratë”

Sipas Euronews, disa thanë se grupi i armatosur nuk ka ndryshuar fare që kur ishte në pushtet për herë të fundit, ndërsa të tjerët ia vunë fajin presidentit Ashraf Ghani, i cili u largua nga vendi.

“Ne nuk shohim ndonjë të ardhme të ndritur për motrat dhe nënat tona”, citohet të ketë thënë një banor vendas. “Talebanët janë të njëjtët talebanë të vjetër. Muxhahidët janë të njëjtët muxhahedinë. Të njëjtët talebanë sapo u kthyen. Asgjë nuk do të ndryshojë kurrë”.

Pak gra janë parë në rrugët e qytetit që kur talebanët morën kontrollin, thonë banorët.

Nën sundimin e mëparshëm të grupit nga 1996 në 2001, gratë nuk lejoheshin të punonin ose të shkonin në shkollë.

“Unë jam shumë e re për të kujtuar se si ishte 25 vjet më parë, por kur dëgjova nga nëna ime, e di që gratë nuk lejoheshin të dilnin jashtë ose të bënin pazar. Gratë ishin skllave që duhej të bënin punët e shtëpisë”, tha një e re.

“Unë as nuk mund ta imagjinoj se si do të jetë e ardhmja. Pasi ata morën kontrollin, unë nuk dola nga shtëpia për tre ditë. Unë jam shumë e frikësuar për të lënë shtëpinë time”.

‘Tradhtarët’

Një grua tjetër afgane tha për Euronews se ishte e zemëruar që udhëheqësit e mëparshëm u larguan nga vendi, përcjell Telegrafi.

“Unë kurrë nuk kam menduar se kjo do të ndodhë. Unë jam duke pështyrë mbi ata tradhtarë”, tha ajo. “Ata i kanë shitur forcat tona të sigurisë dhe janë larguar nga vendi. Ne kurrë nuk do t’i falim ata”.

‘Mos ik nga vendi yt’

Militantët talebanë ndërkohë pretenduan se do të mbronin vendin dhe se tradhtarët tani ishin larguar.

“Mos e lini vendin tuaj. Vendi juaj është atdheu juaj. Ky është atdheu ynë dhe bijtë e tij të vërtetë janë kthyer përsëri”, tha një luftëtar taleban.

“Ne premtojmë se do të formohet një qeveri që ndjek rregullat islame”, shtoi ai. 

Related posts

A mund të ruhen arritjet e 20 vjetëve të fundit në Afganistan?

D V

Australia do të përgjysmojë numrin e pasagjereve

D V

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmet jashtë Aeroportit të Kabulit

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More