Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Audi A4 dhe A6 kalojnë në energji elektrike

Sedanët e njohur të Audi do të ofrohen ekskluzivisht në kombinim me makinë elektrike.

Deri kohët e fundit, modelet përfaqësuese gjermane në kombinim me makinën me naftë ishin standardi dhe ëndrra e shumë vetave, dhe pastaj si pasojë e ligjit makinat kaluan me benzinë.

Kurse tash modelet Audi A4 dhe A6 do të ofrohen ekskluzivisht me makinë elektrike. Dhe kjo u konfirmua nga shefi i Audi Markus Duesmann për Revistën Gjermane Manager, shkruan T3N.

Duke vepruar kështu, ju keni më shumë kohë sepse kjo nuk do të ndodhë deri në fund të kësaj dekade, transmeton Telegrafi.

Duesmann thekson se kalimi në energji elektrike është i rëndësishëm dhe duhet të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur. Ai i sheh hibridet dhe hibridet plug-in si teknologji të vjetëruar.

Brezat e rinj të modeleve të përmendura do të dalin në treg në vitin 2023, dhe ato gjithashtu do të ofrojnë versione elektrike.

Sidoqoftë, motori klasik do të mbetet në lojë për ca kohë që do të vijë, ashtu si hibridet. Për sa i përket dizajnit, mos prisni ndryshime të mëdha. Do të jetë një pamje më moderne dhe agresive, por gjithsesi shumë e njohur.

Dhe kur bëhet fjalë për ekstravagancë, Duesmann është i qartë këtu. Nuk do të shkojë më larg se A8 në sedan dhe Q7 në segmentin SUV. Sidoqoftë, projekti Artemis është i gjallë dhe ne do të shohim një performancë serike në 2024.

Postime të ngjashme

Studimi: Veturat elektrike janë shumë më miqësore me mjedisin sesa motorët me djegie

D V

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

D V

Ford tërhoqi 775 mijë vetura për shkak të një problemi në timon

D V

Dorëzohet kopja e fundit e Bugatti Divos – çmimi kap shifrat e pesë milionë eurove

D V

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

D V

Çmimet e gomave po rriten, ato së shpejti mund të jenë shumë më të shtrenjta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...