Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

Për kthimin e emrit prestigjioz flitet prej vitesh.

Mercedes ka Maybach dhe Audi duhet ta kthejë Horch së shpejti në skenë.

Siç e kemi njoftuar tashmë, emri Horch duhet të kthehet si pjesë e ridizajnimit të planifikuar të modelit A8, dhe do të përdoret për lëshimin më ekskluziv. Në atë rast, duhet të mbështeteni te A8 në edicionin e zgjeruar L dhe motorin e fuqishëm W12.

Kompania me emrin e plotë “August Horch Automobilwerke GmbH” u themelua në 1899 nga August Horch dhe ishte me seli në Zwickau.

Horch përjetoi një prishje dhe pas shkarkimit të tij në 1909 themeloi një kompani të re, Audi, e cila është përkthimi latin i fjalës “horch”.

Horch ishte një markë luksoze shumë e suksesshme në Gjermani gjatë viteve 1920 dhe 1930 dhe ekziston që nga viti 1932 si pjesë e Auto Union Group, së bashku me Audi, DKW dhe Wanderer.

Marka u zhduk në vitet 1940 dhe më pas u ringjall shkurtimisht në Gjermaninë Lindore gjatë viteve 1950.

Postime të ngjashme

Porsche 964 Carrera RS E e vitit 1991 po kërkon një pronar të ri

S.B.

Alfa Romeo Giulia GTA del në shitje

S.B.

Kështu duket Mercedes-Maybach S680

S.B.

TechArt akordon Porsche Panamera: Veturë më e shpejtë dhe me më shumë energji

S.B.

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

Mercedes legjendar që ka udhëtuar 1.25 milion kilometra tani është në shitje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...