Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Audi largon 150 mijë vetura, kompania ende në kërkim të shkakut të gabimit

Aurid është detyruar të tërheqë më shumë se 150,000 njësi të A3, si dhe S3 dhe RS3 sportive.

Këta janë shembuj në tregun amerikan dhe arsyeja e tërheqjes është mundësia e mos aktivizimit të jastëkut të pasagjerit.

Tërheqja përfshin 113,164 kopje të modelit A3 të prodhuara nga viti 2015 në 2020, 9,573 kopje të versionit e-tron (2016-2018), 15,532 kopje të S3 (2015-2020) dhe 4,147 kopje të RS3 (2017-2020), transmeton Telegrafi.

Sipas prodhuesit, sistemi i zbulimit të pasagjerëve para (PODS) mund të çaktivizojë jastëkun e ajrit edhe kur vendi është i zënë.

Interesante, për shkak të të njëjtit problem Audi kishte tërheqjen e modelit A3, dhe më pas problemi ishte në kontaktin nën sediljen e cila mund të kishte rezultuar në një mosfunksionim të sistemit PODS dhe çaktivizimin e jastëkut të pasagjerit përpara.

Aktualisht është duke u zhvilluar një hetim dhe ai shpreson të gjejë një zgjidhje për problemin deri më 21 maj, kur zyrtarisht fillon tërheqja.

Postime të ngjashme

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Volkswageni paralajmëron dy modele të reja elektrike

S.B.

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...