Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Audi nuk do të prodhojë më A1, pas gjeneratës së tanishme

Ndërsa njerëzit po vazhdojnë të favorizojnë llojet e tjera, është e natyrshme të presësh që disa segmente tradicionale të automjeteve të zhduken në të ardhmen e afërt.

Segmenti i makinave të vogla, me motorë të vegjël me tre dhe katër cilindra – me siguri po jeton në muajt e fundit pasi ka indikacione nga prodhues të ndryshëm të automjeteve që këto do të dalin në pension gjatë dekadës së ardhshme apo ndoshta pak më tej.

Dhe Audi është prodhuesi më i fundit që konfirmon se modeli i nivelit të tillë do të ndërpritet së prodhuari, përcjell Telegrafi.

Kështu Audi bëri të ditur për ndërprerjen e mundshme të A1 në shkurt të këtij viti kur shpjegoi se është e kushtueshme dhe ekonomikisht e padobishme për të elektrizuar makina të vogla.

Sapo A1 të dalë nga prodhimi, Q2 ka të ngjarë të bëhet oferta e nivelit fillestar të Audi pasi prodhuesi i automjeteve “nuk mund të bëjë diçka më të vogël”. 

Postime të ngjashme

Prodhimi serik i veturës elektrike Audi A6 E-Tron pritet të fillojë gjatë vitit të ardhshëm

D V

Fillimi i dekadës që ndryshoi gjithçka, kroati Mate Rimac publikon videon e para 11 viteve – bënte gara nëpër rrugë me BMW-në e tij

D V

Gara e katër veturave të vogla, nga Citroen Ami e deri te Renault Twizy

D V

Garë e ashpër mes F1, Lamborghini Huracan dhe Nissan GT-R

D V

Britanikja ndalohet sepse po voziste 209 kilometra në orë – ky është arsyetimi qesharak i saj para policisë

D V

Aston Martin mburret: Shitjet u rritën 224 për qind

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...