Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Australia del nga recesioni në T3 2020

Australia doli nga recesioni në tremujorin e tretë 2020, me një rritje të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) prej 3,3% në një vit, sipas stratistikave zyrtare të publikuara sot.

Epidemia e koronavirusit të ri është tashmë nën kontroll dhe shifrat dëshmojnë rimëkëmbjen e aktivitetit për bizneset dhe një rritje të shpenzimeve nga konsumatorët.

Zyra australiane e Statistikave (ABS) nënvizoi se konsumi familjar, që është rritur me 7,9% në raport me tremujorin e dytë, ka kontribuar ndjeshëm në rritjen ekonomike.

Guvernatori i Bankës Qendrore, Philip Lowe, ka theksuar se këto tregues ekonomik pozitiv maskojnë vështirësitë ekzistuese.

“Këto shifra nuk mund të fshehin faktin se rimëkëmbja do të jetë e pabarabartë, kaotike dhe e gjatë. Disa sektorë të ekonomisë nuk po ecin mirë dhe të tjerë janë në vështirësi të mëdha”, theksoi ai për parlamentarët.

Banka Qendrore ka njoftuar se ekonomia e Australisë nuk do të arrijë nivelet para-pandemike deri në fund të vitit 2021.

Postime të ngjashme

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

Greqia pas termetit, gurë mbi vetura e njerëz të tmerruar, kështu u përjetua tërmeti i fuqishëm në Greqi

S.B.

Është e paqartë se kush përfaqëson Mianmarin në OKB

S.B.

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

S.B.

Sarkozy do të apelojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...