Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Australia dëshiron të vrasë Joen, pëllumbin që kaloi Oqeanin Paqësor nga Shtetet e Bashkuara

Njeriu që e zbuloi e quajti atë në nder të presidentit të zgjedhur amerikan. Autoritetet Australiane kanë frikë se ajo sjell sëmundje dhe duan ta ekzekutojnë.

Një pëllumb i ka mbijetuar një udhëtimi të jashtëzakonshëm prej 13,000 kilometrash (8,000 milje) të Oqeanit Paqësor nga Shtetet e Bashkuara për të gjetur një shtëpi të re në Australi. Tani autoritetet e konsiderojnë zogun si një rrezik dhe planifikojnë ta vrasin atë.

Kevin Celli-Bird tha të enjten se zbuloi se zogu i rraskapitur që mbërriti në oborrin e tij në Melbourne më 26 dhjetor ishte zhdukur nga një arrati në shtetin amerikan të Oregonit më 29 tetor, transmeton Telegrafi.

Ekspertët dyshojnë se pëllumbi që Celli-Bird e ka quajtur Joe, për nder të presidentit të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, kërceu në një anije për të kaluar Paqësorin.

Joe ka tërhequr vëmendjen e mediave australiane. Celli-Bird tha se autoritetet e karantinës e thirrën atë të Enjten për t’i kërkuar që të kapte zogun.

“Ata thonë nëse është nga Shtetet e Bashkuara, atëherë ata janë të shqetësuar për sëmundjet e zogjve”, tha ai. “Ata donin të dinin nëse mund t’i ndihmoja. Unë i thashë: ‘Të them të drejtën, nuk mund ta kap. Unë mund të afrohem dhe pastaj ai lëviz”. Ai vuri në dukje se autoritetet e karantinës po konsideronin të punësonin një gjahtar profesionist zogjsh.

Sekretari i Shoqatës Kombëtare të Australisë Palomas, Brad Turner , tha se kishte dëgjuar për raste të pëllumbave kinezë që vinin në bregun perëndimor të Australisë me anije mallrash, një udhëtim shumë më i shkurtër.

Postime të ngjashme

Krijohet iluzioni optik i një anijeje që lëvizë në ajër

S.B.

Shkretëtira e Bardhë, peizazhi i jashtëzakonshëm i Egjiptit

S.B.

Miliarderi japonez kërkon tetë persona për të udhëtuar bashkë drejt Hënës

S.B.

Liqeni i Baikalit, një bukuri e rrallë natyrore e Siberisë

S.B.

Publikohet përmbajtja e një letre të pahapur për më shumë se 300 vjet

S.B.

Dalin imazhe tjera nga Marsi

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...