Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Australia harron pandeminë, qytetarët ua mësyjnë plazheve

Zhurnal Ads

Australianët u zhytën në det për tu freskuar me nisjen e valës së parë të të nxehtit të sezonin veror. Temperaturat shkuan në 47 gradë celcius në disa pjesë të Uellsit të Ri Jugor, rajoni më i populluar i këtij shteti.

Në Sidnej, termometri shënoi mesatarisht 40 gradë. Në shumë qytete të Australisë është vënë në zbatim urdhëri për një ndalim total të zjarreve, teksa ekipet e emergjencave përgatiten për më të keqen. Në mendjen e tyre janë akoma imazhet e tmerrshme të sezonit të “ferrit” të përjetuar në zjarret sezonalë të vitit të kaluar.

Qytetarët duket se e kanë lënë pas pandeminë koronavirus. Kjo shqetëson autoritetet shëndetësore pasi kanë vënë re mos respektim të distancimit fizik. Për të monitoruar sjelljet e banorëve po përdoren dronë në plazhe dhe vende të tjera publike. Situata me pandeminë koronavirus në Australi paraqitet e qetë, por autoritetet i druhen një shpërthimitë ri të infeksionit për shkak të grumbullimeve masive të qytetarëve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

SHBA miraton një medikament kundër Covid-19

T E

Rekord ditor në Bosnjë-Hercegovinë: 569 të infektuar me coronavirus dhe 12 të vdekur

admin

Xi Jinping uron Joe Biden për zgjedhjen president të ShBA-së

R ZH

Kina, e gatshme të vijojë bashkëpunimin anti-epidemik me te gjitha vendet

R ZH

Dikur punonte arat me traktor, sot një prej kryeministreve më të suksesshme në botë, historia frymëzuese e Jacinda Ardern’s

T E

Britani, shkon në mbi 50 mijë numri i të vdekurve nga Covid-19

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...