Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Austria e hapur për vaksinat ruse dhe kineze

Kancelari austriak, Sebastian Kurz i hap derën vaksinave ruse dhe kineze. Një tjetër vend i BE pas Hungarisë, Francës e Gjermanisë duket se po orientohet drejt Lindjes pas krisjes me kompanitë farmaceutike perëndimore.

Kurz madje thotë se nuk e ka problem nëse vaksinat ruse e kineze prodhohen në Austri, por si kusht vendos që ato të aprovohen nga vetë BE fillimisht.

Ndërkohë në Ballkan, Serbia mori e para vaksinës kineze e më pas ruse. Vende të tjera si Mali i Zi apo Maqedonia e Veriut kanë filluar gjithashtu tratativat dhe porositjes.

Postime të ngjashme

Ushtria amerikane do të largohet deri në fund të vitit nga Iraku

D V

Nju Jorku rrit përpjekjet për nxitje të vaksinimit

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

OKB bën thirrje për ulje të tensioneve në Tunizi

D V

Dy gra zyrtarizojnë martesën në Mal të Zi

D V

Protestuesit bërtasin “Vdekje diktatorit” në Teheran

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...