Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Austria nuk do ta përdorë vaksinën Sputnik V pa aprovim nga EMA

Austria pret aprovimin nga EMA për përdorimin e vaksinës ruse, Sputnik V.

Austria nuk do të përdorë vaksinën e Rusisë Sputnik V derisa Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ta miratojë atë, ka thënë kancelari Sebastian Kurz në komentet e raportuara nga Reuters, transmeton lajmi.net.

Vendi ka qenë në negociata me Rusinë për të blerë 1 milion doza vaksine, por një urdhër ende nuk është shpallur.

Kurz deri vonë kishte shmangur sqarimin nëse vendi do të priste për miratim nga rregullatori evropian, ose, si Hungaria, të fuste goditjen pa dritën jeshile nga EMA.

Hungaria është i vetmi vend i BE që ka administruar vaksinën, megjithëse Sllovakia ka porositur edhe doza.

“Shpresojmë që shpejt të miratohet nga EMA pasi çdo dozë shtesë e vaksinës na ndihmon të shpëtojmë jetë”, tha Kurz në një deklaratë, duke shtuar se qeveria kishte rënë dakord të bënte porosinë. 

Postime të ngjashme

Bombardohet një treg në një qytet në Etiopi, 43 njerëz u vranë dhe 33 janë zhdukur

Dafina Vidishiqi

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Dafina Vidishiqi

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Dafina Vidishiqi

Përgjaket mbledhja e prindërve me zyrtarët e arsimit në Virginia

Dafina Vidishiqi

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Dafina Vidishiqi

Izetbegoviq i thotë Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...