Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Autopiloti i Tesla: Qesharak, i keq dhe i rrezikshëm

Një video tregon se autopiloti i Teslas shkel ligjin dhe shkakton aksidente.

Tesla ka shpërndarë një version beta të softuerit “Full Self Driving” për disa drejtues të Tesla. Emri sugjeron që autopiloti Tesla mund të “drejtojë automjetin plotësisht në mënyrë të pavarur”.

Përdoruesi i YouTube AI Addict ka publikuar një udhëtim me të në një Tesla Model 3.

Përfundimi: Autopiloti nuk është vetëm “qesharak dhe i keqe”, por edhe “potencialisht i rrezikshëm”.

Videoja është bërë në Oakland, një qytet në Kaliforni me mbi 420,000 banorë. FSD Beta 8.2 duket e hutuar dhe e mbingarkuar në videon 13 minutëshe. Ndërsa shoferi dhe bashkëudhëtari fillimisht komentojnë mbi manovrat si “gabime të turpshme”, ajo më vonë kthehet në “ngasje jashtëzakonisht e rrezikshme”.

Disa rregulla të trafikut u shkelën nga autopiloti.

Kur ktheheni majtas pas një shenje ndalimi, autopiloti frenon në mënyrë të panevojshme dhe ngadalë rrotullohet nëpër kurbë, prandaj automjetet e tjera duhet të frenojnë për të shmangur një aksident.

Pas kësaj, bëhet më keq. Autopiloti ndalet në mes të rrugës.

Pastaj ishte një tjetër përplasje afër. Autopiloti futet në një kryqëzim dhe injoron një shenjë ndalimi. Një veturë në trafik duhej të frenonte për të shmangur një përplasje. Duhet thënë këtu që shoferi duhet të jetë gjithmonë i gatshëm të ndërhyjë, madje edhe me betën e plotë të vetë-drejtimit.

Postime të ngjashme

Auto-shkolla në Dubai që u mundëson kandidatëve të mësojnë ngasjen e veturës me Lamborghini dhe Rolls-Royce

Dafina Vidishiqi

Jeep feston ditëlindjen e 80-të

Dafina Vidishiqi

Sa është më e fuqishme Teslas Plaid sesa veturat me benzinë?

Dafina Vidishiqi

Ken Block shet Ford Hoonitruckun për një milion dollarë

Dafina Vidishiqi

Gronos është Mercedes-AMG G63 i Mansory

Dafina Vidishiqi

Filloi prodhimi i veturës së re Nissan Qashqai

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...