Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Autopiloti i Teslas detekton kufizimet e shpejtësisë dhe semaforët e gjelbër

Veturat Tesla në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani mund të lexojnë shenjat e kufizimit të shpejtësisë dhe të detektojnë dritën e gjelbër të semaforit, pas një përditësimi të ri të softuerit.

Sistemi Autopilot i veturës e tregon paralajmërimin nëse është tejkaluar shpejtësia dhe dërgon një lajmërim nëse vetura është e ndalur para dritës së gjelbër të semaforit, shkruan BBC.

Këto karakteristika u bënë të ditura në përditësimin e fundit të versionit Autopilot të Teslas për “vozitje të plotë autonome”.

Tashmë veturat e Teslas mund të ngadalësojnë afër shenjave të kuqe të semaforit dhe tabelave “Stop”.

Në vitin 2019 faqja e internetit e Teslas reklamoi “potencialin e plotë për vozitje autonome” përfshirë edhe vozitjen automatike nëpër autostrada, edhe pse gjithmonë ka thënë se programi Autopilot nuk është i krijuar si zëvendësim për njeriun, transmeton KOHA.

Ndërkohë kompania Cruise për vetura vetëvozitëse, shumica e së cilës është pronë e gjigantit General Motors, po përdor inteligjencë artificiale për të trajnuar veturat që të kuptojnë lëvizjen trupore të njerëzve në rrugë.

Postime të ngjashme

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

Si të mbroni veturën nga gërvishtjet në një garazh publik?

S.B.

Kjo markë veturash lë të gjithë rivalët pas

S.B.

Volkswageni arrin marrëveshje për pagat me sindikatën IG Metall

S.B.

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...