Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Autoritetet duan ta zgjerojnë Kanalin e Suezit pas ngjarjes me anijen Ever Given

Autoritetet egjiptiane thanë këtë javë se kanë në plan të zgjerojnë dhe të thellojnë pjesët e Kanalit të Suezit, për t’u mos përsëritur ngjarja që kishte ndodhur në mars me anijen Ever Given.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, në një fjalim televiziv të martën, kreu i Autoritetit të Kanalit të Suezit (SCA), Osama Rabie, tha se një shtrirje prej 18.6 miljesh e rrugës ujore do të zgjerohej me rreth 40 metra, si dhe do të thellohej me 10 metra, për të përmirësuar lëvizjen e anijeve në zonë.

Bazuar në deklaratën e tij, zgjerimi i kanalit do të zgjasë rreth dy vjet.

Presidenti egjiptian, Abdel-Fattah El-Sisi, i cili gjithashtu foli në ngjarje, theksoi se ai nuk dëshiron që të mobilizojë fonde “të mëdha” publike për projektin.

Ndryshe, anija Ever Given ishte bllokuar për gjashtë ditë në Kanalin e Suezit gjatë muajit mars, duke i detyruar disa anije të ri-drejtoheshin, derisa qindra anije të tjera duhej të prisnin në mënyrë që Ever Given të lirohej.

Postime të ngjashme

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

Putin: Gati të ekstradojmë të gjithë hakerat nëse edhe SHBA bën një gjë të tillë

Bekim Laçi

Mbretëresha Elisabeth pret presidentin Biden për çaj

Bekim Laçi

Biden për herë të parë në një samit të NATO-s

Bekim Laçi

Betohet qeveria e re izraelite, nëntë gra ministre

Bekim Laçi

Zviceranët votojnë kundër masave për ndryshimet klimatike

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...