Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Avioni i EBA-së përdor për herë të parë hapësirën ajrore të Izraelit

Ministria Izraelite e Transportit njoftoi se një avion i kompanisë ajrore Etihad Airway të Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) përdori për herë të parë hapësirën ajrore të Izraelit, transmeton Anadolu Agency.

“Ngjarje historike në qiellin e Izraelit: Fluturimi i avionit të kompanisë Etihad Airway nga Milano në Abu Dhabi po ndodh për herë të parë në këto minuta në koordinim me autoritetin e aviacionit të Ministrisë së Transportit (të Izraelit)”, shkroi në Twitter ministrja izraelite e Transportit, Miri Regev.

Regev e konsideroi këtë ngjarje si një nga frytet e marrëveshjes së normalizimit midis Izraelit dhe EBA-së.

Sipas raportimeve në mediat izraelite, një linjë e aviacionit komercial të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe EBA-së pritet të nisë në muajt e parë të vitit 2021.

Dy ditë më parë, anija e parë e mallrave nga EBA mbërriti në Portin e Haifas.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump njoftoi më 13 gusht arritjen e marrëveshjes midis Izraelit dhe EBA-së për normalizimin e marrëdhënieve dhe më 11 shtator midis Izraelit dhe Bahreinit.

Marrëveshjet e dy vendeve me Izraelin për normalizimin e marrëdhënieve u nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë më 15 shtator.

Postime të ngjashme

Gjuajte me armë nëpër Mbretërinë e Bashkuar për nder të Dukës së Edinburgh

Lea Muslija

SHËNOHET PËRPARIM NË BISEDIMET PËR MARRËVESHJEN BËRTHAMORE

Lea Muslija

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Lea Muslija

Në Shqipëri mbërritën 100 mijë vaksina të tjera të “Sinovac”

R Zh

Shpërthen një vullkan në Karaibe

S.B.

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...