Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Avokati Berisha reagon kundër dënimit të Haki Rugovës: Vendimi nuk ka mbështetje në ligj

Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova, është dënuar me një vit burgim në bazë të një vendimi të shpallur sot nga Gjykata Themelore e Pejës.

Rugovës sipas këtij vendimi i ndalohet edhe ushtrimi i funksioneve publike për një vit pasi ai ta ketë vuajtur dënimin në fjalë.

E për rastin për Klan Kosova ka folur avokati i tij mbrojtës, Besnik Berisha. Berisha tha se ky vendim nuk është i mbështetur në ligj e as në praktikën gjyqësore në Kosovë. Ai shprehet i bindur se ky vendim do të rrëzohet në instancën e dytë.

“Vendimi i shpallur sot nga Gjykata Themelore në Pejë nuk është në përshtatshmëri me provat e administruara gjatë shqyrtimit gjyqësor dhe për më tepër, nuk ka mbështetje në ligj e as në praktikën e konsoliduar nga Gjykata Supreme e Kosovës. Sidoqofte, i bindur se ky aktgjykim do të rrëzohet në instancën e dytë sapo të dorëzohet çështja për gjykim. Jam i relaksuar dhe mezi pres ta marrim aktgjykimin në të shkruar. Jam kurreshtar të mësoj se ku do të mbështetet vendimi që u shpall sot, meqë provat dhe ekspertiza provojnë të kundërtën”.

Avokati i të parit të Istogut theksoi se beson se padrejtësia do të korrigjohet nga instancat e tjera të gjyqësorit.

“Kujtojmë se Gjykata Themelore në Pejë, në veçanti kryetari i trupit gjykues ka dhënë prova edhe më parë se në çështjet që lidhen me konfliktin e interesit bëjnë shkelje procedurale dhe ligjore në dëm të të akuzuarit. Një situatë e tillë ka ndodh edhe në rastin e z. Rugova dhe besoj fuqishëm se padrejtësia do të korrigjohet nga instancat tjera të gjyqësorit’.

Postime të ngjashme

Ambasadorja sllovene: Pres me padurim thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve

D V

COVID-19, 366 raste aktive në Kosovë

D V

Bashkatdhetarët për në Kosovë, pritjet në pikë-kalimin kufitar Merdare deri në tri orë

D V

CNN i bën jehonë lajmit se Biden do të pranojë medalje presidenciale në Kosovë

D V

Konjufca: Ndajmë dhembjen dhe keqardhjen e thellë me Turqinë mike për jetët e humbura

D V

“Faleminderit Kroaci”: Ngjyrat e flamurit të Kroacisë ndriçojnë ndërtesën e Qeverisë së Kosovës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...