Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Azerbajxhani akuzon Armeninë për sulm me raketa

Autoritetet në Azerbajxhan thonë se një sulm me raketa në qytetin e Ganjës vrau të paktën 12 vetë dhe plagosi 40 të tjerë në orët e para të së shtunës.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se qytetet Ganja dhe Mingachevir u goditën me raketa të lëshuara nga dy pika të ndryshme në Armeni.

Autoritetet armene as nuk e kanë mohuar dhe as e kanë pranuar përgjegjësinë për sulmet ndaj dy qyteteve.

Sipas burimeve zyrtare në Azerbajxhan, sulmi me raketa i së shtunës shkatërroi të paktën 20 ndërtesa banimi në Ganja, qyteti i dytë më i madh i vendit.

Luftimet e vazhdueshme midis Azerbajxhanit dhe Armenisë shpërthyen në 27 Shtator dhe kanë shkaktuar vdekjen e qindra vetëve, duke shënuar përshkallëzimin më të madh të konfliktit që vazhdon me dekada mbi rajonin separatist të Nagorno-Karabakut që nga një armëpushim i vitit 1994.

Territori kryesisht etnik armen deklaroi pavarësinë e tij nga Azerbajxhani në 1991 gjatë rënies së Bashkimit Sovjetik, duke shkaktuar një luftë që i mori jetën deri 30,000 njerëzve para se të arrihej armëpushimi i vitit 1994. Megjithatë pavarësia e tij nuk njihet ndërkombëtarisht.

Postime të ngjashme

Greqia dhe Izraeli me marrëveshje miliardëshe në fushën e mbrojtjes

N E

Siria do të mbajë zgjedhje presidenciale

N E

SHBA dhe Kina bashkpunojnë për zgjidhjen e krizës klimatike

N E

Ndërtimi i kanalit të Stambollit shqetëson Rusinë

N E

Nikos Dendias: Edhe përkundër kontesteve me Turqinë , zgjidhja nuk është e pamundur

N E

Aleksandër Vuçiq: Berisha dhe Basha flasin hapur për krijimin e Shqipërisë së Madhe

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...