Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Azerbajxhani akuzon Armeninë për vrasjen e 21 civilëve

Zhurnal Ads

Azerbajxhani ka akuzuar ushtrinë armene për vrasjen e të paktën 21 civilëve, derisa janë intensifikuar luftimet mbi territorin e shkëputur të Nagorno Karabakut.

Zëdhënësi presidencial i Azerbajxhanit, Hikmet Hajiyev, tha se forcat armene kishin “përdorur municione për të shkaktuar viktima midis civilëve” në Barda, në Azerbajxhanin qendror.

Armenia ka mohuar kryerjen e sulmit dhe akuzoi Azerbajxhanin se sulmoi një maternitet në rajon. Luftimet për rajonin e Nagorno Karabakut shpërthyen më 27 shtator. Territori malor është zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, por udhëhiqet nga armenët etnikë që kanë mbështetjen e Jerevanit.

Deri më tani zyrtarët e të dyja vendeve disa herë janë pajtuar për armëpushim, mirëpo nuk kanë arritur t’i përmbahen atij, duke bërë akuza të ndërsjella.

Konflikti në këtë rajon ka ngjallur frikën se mund të përfshijë edhe dy vende tjera, Rusinë dhe Turqinë. Moska përkrahë Armeninë dhe ka një bazë ushtarake atje, ndërsa Ankaraja i ka dalë në mbrojtje Azerbajxhanit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kina bën thirrje për mekanizëm global të udhëtimit mes pandemisë COVID-19

S.B.

Amerikanët e parë vaksinohen më 11 dhjetor

T E

Indeksi gjerman i aksioneve arrin nivel rekord

S.B.

Udhëtarët në Mbretërinë e Bashkuar do të duhet të kenë teste negative

S.B.

Biden pritet të emërojë Lloyd Austin si shef të Pentagonit

S.B.

Steinmeier: Pandemia nuk do të na vjedh të ardhmen

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...