Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Azerbajxhani/ Nëse Armenia sulmon tubacionet e gazit dhe naftës përgjigjja do të jetë shumë e ashpër

Azerbajxhani ka akuzuar Armeninë se po përpiqet të sulmoi tubacionet e naftës dhe gazit që kalojnë në Azi.

 “Armenia po përpiqet të sulmojë dhe të marrë kontrollin e tubacioneve tona,” tha Presidenti Ilham Aliyev në një intervistë me transmetuesin turk Haberturk.

“Nëse Armenia përpiqet të marrë kontrollin e tubacioneve atje, unë mund të them se rezultati do të jetë i rëndë për ta,” tha ai.

Ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se do të shkatërronte të gjitha objektet ushtarake në Armeni që kishin në shënjestër vendet civile Azeriane.

Ministria armene e mbrojtjes ka mohuar të shtënat në objektiva civilë, por tha se rezervon të drejtën për të shënjestruar çdo instalim ushtarak dhe lëvizje luftarake në Azerbajxhan.

Më shumë se 500 njerëz janë vrarë që kur luftimet shpërthyen më 27 shtator në dhe përreth Nago-Karabakut, i cili njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por qeveriset dhe popullohet nga Armenët etnikë.

Postime të ngjashme

Ushtarët francezë me letër të hapur – paralajmërojnë presidentin Macron se “mbijetesa” e Francës është në rrezik

S.B.

Indonezia dënon sulmet izraelite në Xhaminë Al-Aksa

S.B.

Varianti indian i Covid-19 edhe në Francë

S.B.

Zelandë e Re, 5 të plagosur gjatë një sulmi me thikë në supermarket

S.B.

Gazsjellësi amerikan ende jashtë funksionit, pas sulmit kibernetik

S.B.

Hapja e sezonit turistik dhe kufiri me fqinjët/ Do t’i pranojë Greqia qytetarët e vaksinuar me Sinovac dhe Sputnik? Skenarët që ka në dispozicion qeveria greke

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...