Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Azerbajxhani publikon shifër të re të ushtarëve të vrarë,

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi të hënën se numri i ushtarëve të rënë gjatë luftimeve në konfliktin e Nagorno-Karabakut ka shkuar në 2.802.

Shifra e re u publikua pasi autoritetet i gjetën dhe i identifikuan trupat e disa ushtarëve të zhdukur, shkruan Anadolu, transmeton Gazeta Express.

Kjo ministri më parë kishte njoftuar se numri i ushtarëve të vrarë është 2.783. Autoritetet ende janë duke e vazhduar punën për identifikimin e mbi 60 ushtarëve të rënë, ndërsa 40 të tjerë ende janë të zhdukur.

Luftimet mes ushtrisë azere dhe forcave etnike armene, të përkrahura nga Armenia, në Nagorno-Karabak dhe distriktet përreth tij  shpërtheu më 27 shtator dhe u ndërprenë përmes një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Rusia më 10 nëntor.

Numër të madh të ushtarëve të vrarë ka raportuar edhe pala tjetër e konfliktit. Sipas të dhënave zyrtare, në konflikt janë vrarë 2.996 ushtarë armenë.

Marrëveshja e armëpushimit është festuar si fitore në Azerbajxhan, ndërsa për të ka pasur protesta masive në Armeni.

Sipas kushteve të marrëveshjes, Azerbajxhani do t’i mbajë nën kontroll të gjitha territoret e fituara gjatë luftimeve.

Postime të ngjashme

Gjermania, shënjestër kryesore e dezinformimit rus

S.B.

Meksikë, në 5 vitet e fundit janë vrarë 17.715 gra

S.B.

Afganistani merr dozat e para të vaksinës nga COVAX

S.B.

Estonia planifikon një izolim të plotë

S.B.

Mijëra qytetarë detyrohen të largohen nga Tigray

S.B.

Tibet, hekurudha e shpejtësisë së lartë do të hapet në korrik

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...