Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Azerët duan Turqinë, të marrë pjesë në bisedimet e paqes

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev e bëri të qartë se kërkon që edhe Ankaraja të marrë pjesë në bisedimet me Armeninë, ndonëse nuk e di kur mund të nisin ato.

Sipas Aliyev, grupi i Minskut, i formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe i udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, ishte i njëanshëm dhe se Turqia, të cilën e përshkroi si fuqi globale për shkak të përfshirjes së saj Siria, Libia dhe konfliktet e tjera ndërkombëtare, duhet të jetë të pjesë e përpjekjeve për gjetjen e zgjidhjes.

“Turqia është anëtare e grupit të Minskut, përse të mos mes bashkëkryesuesve? Edhe nëse shumë vende perëndimore nuk duan ta pranojnë, e vërteta është se fjala e saj ka peshë dhe ajo vetë është plotësisht e pavarur,” u shpreh presidenti azer. BE-ja u shpreh së fundi thellësisht e shqetësuar nga shkelja e armëpushimit dhe raportet e sulmeve mbi civilët. Kreu I diplomacisë europiane, Josep Borrell bëri thirrje që palët të angazhohen pa vonesë në negociata me ndërmjetësimin e grupit të Minskut.

Postime të ngjashme

Imunologu gjerman: Ata që kanë më shumë kontakt duhet të vaksinohen së pari

T E

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...