Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Bajrami: Transferi i 2 milionë eurove ishte sulm kibernetik

Zhurnal Ads

Ministrja e Financave në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami, gjatë një raportimi të sotëm para Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrjen e Financave Publike ka deklaruar se transferi i mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në llogarinë e një kompanie private është realizuar përmes një krimi kibernetik. Sipas saj transaksioni prej mbi 2 milionë eurosh, është transaksion bankar dhe ka gjurmë për gjithçka. Për këtë transaksion, ministrja Bajrami tha se nuk është kërkuar as nënshkrimi i saj dhe as nënshkrimi i drejtorit të Thesarit të Kosovës.   

“Pas tre minutave që jam informuar, menjëherë e kemi denoncuar rastin në Polici. Ky është krim ekonomik i realizuar përmes një krimi të thellë kibernetik, ku janë bërë qasje të paautorizuara, janë tejkaluar autorizimet ligjore, është bërë keqpërdorim i detyrës zyrtare dhe janë thyer paswordet.”,– tha ministrja e financave e RKS-së, Hykmete Bajrami.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Hoti takon përfaqësuesit e Këshillit të Investitorëve Evropianë në Kosovë, flasin për rimëkëmbjen ekonomike

admin

Fillon seanca e Kuvendit të Kosovës me një orë vonesë

R ZH

Policia arrestoi 25 persona për 24 orë

admin

Kosovë/ Nis gjysmëvjetori i dytë në shkolla

S.B.

67 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 9 në gjendje më të rëndë

S.B.

Nasim Haradinaj nga Haga: Liria e ka emrin UÇK, gra të dhunuara, fëmijë të vrarë, masakra e gjenocid

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...