Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Balena që është gjetur në plazhin e Floridas rezulton të jetë një specie krejtësisht e re

Një balenë e gjatë 11.5 metra që është gjetur në breg në Florida Everglades në janar të vitit 2019 rezulton të jetë një specie krejtësisht e re. Dhe tashmë konsiderohet e rrezikuar, thonë shkencëtarët.

Kur trupi i saj i pa në bregdetin e Floridas përgjatë Sandy Key – nënpeshë me një copë të fortë plastike në zorrë – shkencëtarët menduan se ishte një nënlloj i balenës së Bryde (shqiptohet “broodus”), një specie balene në të njëjtin grup që përfshin balenat gunga dhe balenat blu. Ai nënlloj u quajt balena e Rajsit, shkruan Science Alert.

Tani, pas analizës gjenetike të balenave të tjera të Rajsit së bashku me një ekzaminim të kafkës nga balena Everglades, studiuesit mendojnë se, në vend të një specie, balena e Rajsit është një specie krejtësisht e re që jeton në Gjirin e Meksikës.

Zbulimi, i detajuar më 10 janar në revistën Marine Mammal Science, gjithashtu do të thotë se ka më pak se 100 anëtarë të kësaj specie që jetojnë në planet, duke i bërë ato “të rrezikuar në mënyrë kritike”, sipas një deklarate nga Administrata Kombëtare e Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA), transmeton Telegrafi.

Sipas studimit, studiuesit shikuan të dhënat e balenës së Bryde në Karaibe dhe Oqeanin Atlantik më të madh dhe arritën në përfundimin se balenat që ata panë ishin prova “të një specie të papërshkruar të Balaenoptera nga Gjiri i Meksikës”.

Autori kryesor i studimit Patricia Rosel dhe bashkëautorja, Lynsey Wilcox, të dy në Qendrën Shkencore të Peshkimit në Juglindje, përfunduan testet e para gjenetike të kësaj balene në vitin 2008, duke zbuluar se kafka e balenës së Rajsit ishte e ndryshme nga ajo e balenave të Bryde.

Përveç që kanë kafka të ndryshme, balenat e Rajs janë pak më të ndryshme në madhësi se balenat e Bryde, tregoi analiza e re. Ata mund të peshojnë deri në 27,215 kilogram dhe të rriten deri në 12,8 metra të gjata, sipas NOAA, ndërsa balenat e Bryde kanë qenë të njohur për të arritur gjatësi prej 15,2 m dhe peshojnë më shumë se 24,947 kg.

Duke pasur parasysh vendndodhjen e tyre në Gjirin e Meksikës, balenat e Rajs janë veçanërisht të prekshme ndaj derdhjeve të naftës, goditjeve të anijeve dhe kërkimit dhe prodhimit të energjisë, shtoi NOAA.

Postime të ngjashme

Lum si mamatë që lindin në gusht, 7 arsyet fëmijët e tyre i duan dhe i lakmojnë të gjithë

D V

“Guida” si të bëhesh një mjeshtre e flirtimit

D V

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...