Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Balla: Zgjedhjet e lira dhe të ndershme, themelore për një demokraci të shëndoshë

Numri dy i PS në konferencën “Kostot e Demokracisë” Taulant Balla tha se zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë prioritet.

Zhvillimi i zgjedhjeve kusht i panegociueshëm shtoi ai.

Balla: Vë re një prirje jo të të gjithë aktorëve në respekt për të parandaluar përhapjen e epidemisë. Ne shprehim, kontributin për proces zgjedhor të ndershëm. Marrim angazhimin për zbatimin e kuadrit ligjor. Marrëveshja e 5 qershorit është fryt i parimit të bashkëpunimit.

Reforma aktuale nuk është ajo që qytetarët do kishin pritur por është hap i rëndësishme për zgjedhje demokratike në 25 prill dhe me këtë shprehim përpjekjet tona për një proces sa më të drejtë dhe transparentë. E rëndësishme dhe transparenca e financave të fushatës zgjedhore.
Dua të theksoj dy elementë: Angazhimi i shprehur për të depolitizuar komisionet zgjedhore, është një hap i kërkuar gjithmonë dhe në mënyrë të posaçme nga ODHir. Ne dështuam ta bëjmë deri më tani por kemi besim që do bëhet më tej .

E dyta, transparenca e plotë financiare e cdo partie dhe kandidati. Rregullat e rrepta për fushatën do na japin një proces më të mirë .

Në kushtet e reja nga reforma zgjedhore kemi bazë më të shëndetshme për zgjedhje me cilësi të lartë. ne partitë do ia dalim të organizojmë zgjedhje me standarde , të lira dhe pjesën tjetër të rekomandimeve të Odhir do ia dalim t’i adresojmë në shtator në kuvend.
Përsëris dhe kërkesën për të angazhuar procedurat për votimin e shtetasve jashtë.

Postime të ngjashme

Varianti Delta, rrezikshmëria, kulmi i virusit dhe masat; Flet zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini

D V

Ministria e Arsimit publikon datat e sezonit të vjeshtës, ja kur mund të rijapin provimet nxënësit mbetës

D V

“Gati për Shqipërinë”, Rama: Eksplorojmë së bashku mundësitë e formave të bashkëpunimit me të interesuarit

D V

Raporti i DASH për klimën e biznesit, PD: Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në Europë, ditë e mirë që SPAK të hetojë…

D V

Tërmet i fortë në Shqipëri

D V

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, rriten rastet e reja në 24 orët e fundit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...