Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Bamir Topi: Lulzim Basha nuk do të kishte jetë në PD nëse nuk do të kishte lidhjen me Sali Berishën

Ish-Presidenti Bamir Topi ka qenë i ftuar në emisionin “Aktualitet”, ku ka folur për situatën politike në vendin tonë pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

I pyetur a i intereson Ramës që Basha të vazhdojë të jetë kreu i PD-së, Bamir Topi tha se absolutisht që po, duke shpjeguar dhe arsyen.

Sipas Topit, Lulzim Basha nuk do të kishte jetë në Partinë Demokratike nëse nuk do të kishte lidhjen me ish-kryeministrin Berisha. Ai thotë se duke mbajtur në krye të PD-së Bashën, në këtë mënyrë Rama mban dhe Berishën, për ta përdorur si një krahasim për t’i thënë popullit “shikoni ccfarë ju pret”.

Më tej ish-Presidenti foli dhe për situatën para zgjedhjeve, duke thënë se Basha nuk dukej si një lider opozite që kërkonte rotacion, por kishte marrë rolin e një kryeministri, gjë sipas tij ishte strategji e gabuar.

Një tjetër temë e prekur nga Bamir Topi ishte dhe marrëveshja e 2008 mes Ramës dhe Berishës, që ka sjellë sipas tij një dypolarizim në Shqipëri, pra kemi vetëm dy partitë e mëdha.

Postime të ngjashme

Një i vdekur dhe 8 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Shqipëri, mbi 848 mijë vaksinime antiCOVID nga fillimi i fushatës

Dafina Vidishiqi

Manastirliu publikon shifrat: Sa vaksinime u kryen në 24 orët e fundit në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

REL: Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, së shpejti të sigurta nga koronavirusi

Dafina Vidishiqi

Lulzim Basha takohet me Sorecën pas rizgjedhjes si kryetar i PD

Dafina Vidishiqi

Gripi i shpendëve, ndalohet tregtimi në rrugë

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...