Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bandat e armatosura sulmojnë “pretë e lehta”, shkaktojnë dhjetëra viktima

Më shumë se 23 njerëz u vranë në sulme që ndodhen në të njëjtën kohë në pesë rrethe në shtetin Kaduna të Nigerisë, nga sulmues të armatosur të martën.

Autoritetet në shtet konfirmuan vrasjet në një deklaratë të lëshuar nga Komisioneri për Sigurinë e Brendshme dhe Punët e Brendshme, Samuel Aruëan.

Bastisjet e fundit erdhën më pak se 72 orë pasi bandat e armatosura pushtuan qarqet “Birnin Gëari” dhe “Kajuru” duke vrarë 19 vetë, tha Aruëan.

Shumë dyqane u plaçkitën në këto sulme dhe 10 banorë u vranë vetëm në një rreth në sulmin e së martës, tha komisioneri.

“Pas situatës së vështirë të sigurisë në të gjithë shtetin brenda 24 orëve të fundit, Qeveria e Shtetit Kaduna ka marrë raporte nga agjencitë e sigurisë për vrasjen e 23 qytetarëve në sulme të ndryshme ndaj shënjestrave të lëhta në Birnin Gëari, Giëa, Chikun, Igabi dhe në zonat e qeverisë lokale të Kauru”, tha Aruëan.

Kaduna, e vendosur në veriperëndim të Nigerisë, ka mbetur e izoluar nga grupi militant Boko Haram që veprojnë në verilindje të Nigerisë, megjithatë, dhuna e armatosur nga rrëmbyesit dhe zhurmat e bagëtive kanë pllakosur shtetin.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...