Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Banka Botërore ndan 12 miliardë dollarë për vaksina për vendet në zhvillim

Banka Botërore ka njoftuar se e ka miratuar ndarjen e 12 miliardë dollarëve për financimin e blerjes dhe shpërndarjes së vaksinave kundër koronavirusit në vendet në zhvillim.

Përpos për blerje dhe shpërndarje të vaksinave kundër virusit të ri, këto fonde do të shfrytëzohen edhe për testim dhe trajtim të pacientëve, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Në deklaratën e bankës thuhet se përmes ndarjes së kësaj shume synohet përkrahja e vaksinimit të rreth një miliard njerëzve.

Banka Botërore është një nga burimet më të mëdha të financimit për vendet në zhvillim.

Njoftimi më i ri për ndarjen e fondeve është pjesë e një pakoje më të madhe prej 160 miliardë dollarësh për t’i ndihmuar vendet në zhvillim në lidhje me menagjimin e pandemisë.

“Kjo pako financiare ofron ndihmë për hulumtime dhe industri farmaceutike që qytetarët në vendet në zhvillim gjithashtu kanë nevojë për qasje në vaksina të sigurta dhe efektive kundër sëmundjes Covid-19”, thuhet në deklaratë.

Postime të ngjashme

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

SHBA shpreh shqetësim për gjobat ruse kundër REL-it

S.B.

BE paralajmëron për një krizë shoqërore pas pandemisë

S.B.

OKB: Mësimi në distancë `emergjencë katastrofike arsimore`

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...