Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Banka qendrore e Zelandës së Re thotë se sistemi i saj i të dhënave ishte prishur

Banka Rezervë e Zelandës së Re tha të Dielën se po përgjigjej me urgjencë ndaj një prishjeje të një prej sistemeve të saj të të dhënave.

Një shërbim i palës së tretë për ndarjen e skedarëve i përdorur nga banka qendrore për të ndarë dhe ruajtur disa informacione të ndjeshme u përdor në mënyrë të paligjshme, tha banka në një deklaratë.

Guvernatori i RBNZ Adrian Orr tha se shkelja ishte e përmbajtur por shtoi se do të duhet kohë për të kuptuar pasojat e plota të kësaj shkelje. ‘Natyra dhe shtrirja e informacionit që është arritur potencialisht, është ende duke u përcaktuar, por ai mund të përfshijë disa informacione të ndjeshme komerciale dhe personale’, tha Orr në një deklaratë.

Në gusht, operatori i bursës së Zelandës së Re u godit nga sulmet kibernetike. InPhySec, një firmë e pavarur e sigurisë kibernetike e ngarkuar me rishikimin e sulmeve kibernetike, tha se vëllimi, sofistikimi dhe këmbëngulja e sulmeve ishin të pashembullta për Zelandën e Re.

Në një raport të Stabilitetit Financiar të Nëntorit 2019, RBNZ paralajmëroi që frekuenca dhe ashpërsia e incidenteve të sigurisë kibernetike ishin në rritje në Zelandën e Re.

Në shkurt të vitit të kaluar, banka tha në një raport se kostoja e pritur e incidenteve kibernetike për industrinë bankare dhe të sigurimeve ishte midis 80 milion NZD dhe 140 milion NZD në vit. ‘Ngjarjet më ekstreme kanë një probabilitet të ulët, por janë akoma të besueshme’, tha banka në atë raport.

Postime të ngjashme

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite rrëzon një dron të rebelëve të Jemenit

T E

Banorët e Islandës janë mësuar me tërmetet, një seri prej 6 mijë tërmeteve kanë goditur ishullin

T E

Vazhdojnë protestat popullore kundër juntës ushtarake

T E

Çekia drejt katastrofës totale në spitale për shkak të Covid-19

T E

Johnson: Punonjësit britanikë do të kthehen në zyrat e tyre brenda pak muajsh

T E

Mbi 300 persona të akuzuar për sulmin në Kongresin amerikan

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...