Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Banorët e Buenos Aires mbetën të tronditur kur panë një “tornado që ngrihej drejt qiellit” – por në fakt ishte një tufë gjigante mushkonjash

Shoferët dhe jo vetëm në Argjentinë kanë mbetur të habitur kur zbuluan një tufë mushkonjash që kishin krijuar një formacion të tmerrshëm si tornado lart në qiell.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet video janë regjistruar të mërkurën nga një shofer në Argjentinë.

Forma e madhe si kullë duket se qëndron qindra metra e gjatë, por pas një inspektimi më të afërt, e gjithë “struktura” shihet se përbëhet nga mushkonjat.

Në pamjet video, shoferi i tronditur mund të dëgjohet duke thënë: ‘Po bëhet gjithnjë e më e madhe, nuk kam parë kurrë më parë diçka të tillë’.

Regjistrimi i formacionit të çuditshëm vjen pasi rajoni i Buenos Aires në Argjentinë u pushtua nga mushkonjat.

Juan Jose Garcia, një studiues në Qendrën për Studime Parazitologjike dhe Vektoriale (CEPAVE) tha për mediat lokale: ‘Shirat e dendur shkaktuan përmbytje në pellgje të mëdha uji të ndenjur, ku mushkonjat femra vendosin vezët e tyre’.

Ai shtoi se kjo shpesh rezulton në lindjen e ‘një numri të madh’ të insekteve që ‘pushtojnë qytete’.

Pavarësisht nga numri i madh i insekteve, Garcia tha se ato nuk përbëjnë kërcënim për njerëzit por kanë potencial për të ndërhyrë në aktivitetet bujqësore.

Postime të ngjashme

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

Gruaja britanike e vendosë shtëpinë në shitje, pasi thotë se mund të shohë fqinjët duke bërë dush

S.B.

Disa vidra në një akuarium në Atlanta rezultojnë pozitive me koronavirus

S.B.

Çifti në Indi u zhvendos 18 herë në tre vjet për shkak të frikës së gruas nga buburrecat

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...