Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Banorët e Sedllarcës në protesta, kërkojnë të lirohen nga taksa rrugore Tetovë-Gostivar

Tetovë, 5 shkurt – Pikëpagesat në autostradën Tetovë-Gostivar i nxorën në protestë banorët e fshatit Sedllarcë e Epërme.

Ata kërkojnë çmim më të ulët në pikëpagesa, pasi siç thonë, nga fshati i tyre e deri në Tetovë ka vetëm 3 km e 300 metra ndërkaq duhet të paguajnë si të gjithë të tjerët, nga 30 denarë.

“Sot nuk do ta bllokojmë autostradën, por nëse nuk ka zgjidhje, në të ardhmen do ta bëjmë atë”, tha një protestues.

Ata gjithashtu thanë se protestojnë, sepse prej fshatit të tyre e deri në Tetovë nuk ka rrugë alternative më të shkurtë.

Nëse shkojnë nga Kamjani për në Reçicë, ajo është e gjatë 14 km. Nëse shkojnë nga Bërvenica, ajo ka 15 km që i bie 1 orë rrugë.

“Institucionet të gjejnë zgjidhje, të na lirojnë nga pagesat ose të gjejnë rrugë alternative”, thanë protestuesit.

Nëse nuk mund të ndërtohet rrugë alternative, atëherë mbetet që të lirohen nga pikëpagesat. Gjatë kalimit të tyre, t’u jepen kartela me të cilat do të dëshmojnë se janë nga Sellarca dhe se nuk duhet të paguajnë.

Postime të ngjashme

“Qeveria furnizohet me automjete zyrtare, por jo dhe me zjarrfikëse dhe ambulanca”

Z H

Gjendet një trup i pajetë në lumin Vardar

Z H

Pendarovski: Armata është e gatshme të intervenojë kudo

Z H

Në manifestimin “Dita e Republikës” në Krushevë, në prezencën e Ahmetit dhe Grubit gjuha shqipe u la në “harresë”, reagojnë funksionar të BDI-së

R Zh

Vuçiç: Serbia është e gatshme të nisë helikopterët për të shuar zjarret në Maqedoni

Z H

Angellov: Nevojitet reformë e plotë e sistemit për menaxhim me kriza

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...