Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Banorët e Tumçevishtës kërkojnë lirim nga pagesa në pikë pagesore

Gostivar, 8 prill – Banorët e fshatit Tumçevishtë të Gostivarit në një tubim proteste u dërguan kërkesë autoriteteve shtetërore për lirim nga pagesa në pikën pagesore në autostradën Gostivar-Tetovë ose një çmim të duhur për përdorimin e kësaj rruge. Ata jetojnë tre kilometra larg pikës pagesore të parë dhe e paguajnë shumën e plotë, ndërsa për shkak të situatës së dobët nuk mund ta përdorin rrugën ndihmëse.

“Për tre kilometra të kaluara në autostradë ne paguajmë si të përdorim tërë gjatësinë e autostradës Gostivar – Tetovë. Ekziston një rrugë alternative, të cilën nuk mund ta përdorim, është e pashtruar dhe në gjendje shumë të keqe. Duhet të gjendet një zgjidhje, sepse ne shkojmë në qytet dy ose tre herë në ditë dhe ne gjithmonë e paguajmë shumën e plotë”, thotë Marinko Janeski, kryetar i bashkësisë lokale.

Ai shpjegon se përveç kësaj rruge, ekziston edhe një seksion tjetër por më i gjatë që të çon nga Gostivari përmes fshatit Çegran, ku në një drejtim duhet të kalohen mbi 15 kilometra.

Në tubimin protestues para stacionit të pagesave në Gostivar, banorët e Tumçevishtës u bënë thirrje përgjegjësve nga Ndërmarrja Publike për rrugët shtetërore dhe Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve të gjejnë zgjidhje së shpejti. Përndryshe, ata do të marrin masa më radikale duke e bllokuar autostradën.

Në fshatin Tumçevishtë ka rreth 300 banorë, të cilët për shkak të detyrimeve të rregullta udhëtojnë çdo ditë për në Gostivar.

Postime të ngjashme

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

Spitali i Gostivarit furnizohet në mënyrë të centralizuar me oksigjen

R Zh

Transplantim i suksesshëm i zemrës te një djalosh 27-të vjeçar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...