Banori i Reçicës ua hapi dyert protestuesve për të shkuar te selia e BDI-së (VIDEO)

Tetovë, 17 shtator – Banorët e Reçicës së vogël janë solidarizuar me protestën e sotme në Tetovë, raporton gazetari ynë nga Tetova. Edhe pas thyerjes së mbrojtëses së vendosur nga policia, në rrugë kryesore për në selinë e BDI-së, protestuesit nuk arritën të arrijnë në seli dhe u larguan. Më pas u përpoqën në rrugë dytësore, përsëri u bllokuan nga policët edhe pse një qytetar, pronar i shtëpisë ua hapi dyert protestuesve.

 

Një prej protestuesve, me plis në kokë, gjatë bllokimit të parë, nag ana e policisë, u shpreh se:

“BDI mendon se e ka përkrahjen e shqiptarëve, por nuk e ka”

Përveç organizatorëve, një ndër udhëheqësit e protestës, është edhe Ibin Emshiu, që i humbi gjatë zjarrit, dy familjarë, vëllaun dhe babain.

Atij gjatë protestës, për një çast i ka humbur djali që e kishte marë në protestë.

“A keni Zot, lirroni rrugën, sun e gjej djalin, nëse i ndodh diçka përgjegjësinë e ka Amiri, shefi i policisë.

Rruga është publike, nuk është e juaja”, ka deklaruar Emshiu.

Ndërkohë mediat kanë raportuar për së paku një të arrestuar gjatë protestës. Ai është drejtuar kah selia e BDI-së përmes një rruge dytësore.

Paraprakisht familjarët e revoltuar mbajtën një fjalim te komuna dhe më pas gjuajtën me vezë këtë objekt.

Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИ

Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИГраѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет пристапот. Групата граѓани почнала да фрла со јајца и со камења кон општинската зграда и притоа дојде до судир и со припадниците на МВР.Екипата на ТВ24 е во Тетово и наскоро очекуваме повеќе детали.Засега нема информација за повредени.Во пожарот кој се случи вечерта на 8. септември во модуларната болница во Тетово загинаа 14 лица, од кои 12 пациенти со Ковид 19 кои биле на лекување.

Posted by Телевизија 24 on Friday, September 17, 2021

Related posts

LSDM do ta pranojë rezolutën e VMRO-DPMNE-së

Z H

RMV, pas raportit të SHBA-ve reagon Qeveria: Ne jemi fuqimisht kundër korrupsionit – ndryshe qeveria e mëparshme

D V

Pa ujë një pjesë e shfrytëuzuesve të Rrugës së Kaçanikit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More