Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Basha hap “thesin” e premtimeve: Do të paguajmë interesat e kredisë për 20 mijë çifte të reja

Nga Patosi, krydemokrati Lulzim Basha është zotuar se me programin ekonomik të Partisë Demokratike, shteti do u paguajë interesat e kredive 20 mijë çifteve të reja të cilët do të duan të blejnë një banesë.

Në takim me qytetarët, Basha tha se Shqipëria është vendi më i varfër në Europë, e ka çmimin më të lartë të karburantit për shkak të taksave.

“Interesi do të paguhet 100% nga qeveria e ardhshme, që do të thotë brenda 4 vjetëve, 20,000 çifte të reja do kenë patur mundësinë të blejnë një banesë. Vendi më i varfër i Europës paguan naftën më të shtrenjtë, e njejta gjë me energjinë elektrike, taksat. Që investimet të vijnë, të huajat e të hapin vende pune, ne duhet tu krijojmë kushte.”

Kandidati për kryeministër tha se në 8 vite qeveria “Rama” nuk i ka mbajtur premtimet, ndërsa tha se me planin e Partisë Demokratike, do i’u jepet fund aferave korruptive me koncesionet dhe me inceneratorët.

“Kjo qeveri dhe ky kryeministër dështoi, nuk do të ketë më afera të tilla.”

Kreu i demokratëve tha se për programin e punës së PD-së, kanë bashkëpunuar 500 ekspertë në 2 vite, ndërsa theksoi se nuk bën premtime elektorale, por do të marrë angazhime konkrete.

Postime të ngjashme

Garda e Republikës merr në mbrojtje ambasadorin e BE-së në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Rreth 923 mijë vaksinime anti-COVID në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Pastrimi i parave në Shqipëri – ekspertët e konsiderojnë shqetësim për depërtimin në ekonomi

Dafina Vidishiqi

Befason deputeti, kërkon që shteti t’i kthejë shtëpinë: Ma mori 50 vite më parë

Bekim Laçi

Meta vlerëson dy kirurgët e shquar “Nderi i Kombit”

Bekim Laçi

Mimi Kodheli mban fjalimin e fundit në Kuvend: Nuk kam bërë mrekullira, por…

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...