Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bashkimi Evropian ka pezulluar ratifikimin e një marrëveshje investimi me Kinën

Bashkimi i Evropian ka pezulluar përpjekjet për të ratifikuar një marrëveshje investimi me Kinën për shkak të tensioneve midis Brukselit dhe Pekinit.

Marrëveshja u arrit në parim dhjetorin e kaluar, por ende nuk kishte marrë miratimin e nevojshëm nga institucionet e BE-së, të tilla si Parlamenti Evropian, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova

“Tani për tani, kemi pezulluar disa përpjekje të ndërgjegjësimit politik nga ana e Komisionit sepse është e qartë se, në situatën aktuale, me sanksionet e BE-së kundër Kinës dhe kundër-sanksioneve kineze, përfshirë kundër anëtarëve të Parlamentit Evropian, mjedisi nuk është i favorshëm për ratifikimin e marrëveshjes”, tha .,Valdis Dombrovskis, nënkryetar ekzekutiv i Komisionit Evropian.

“Ne nuk mund të injorojmë kontekstin më të gjerë të marrëdhënieve midis BE-së dhe Kinës.”

“Në çdo rast, arsyet themelore të marrëveshjes […] janë ende shumë të pranishme, ekziston gjithmonë një asimetri në marrëdhëniet [me Kinën]. Kjo marrëveshje do të na ndihmonte të zgjidhim këtë asimetri”.

E ardhmja e marrëveshjes ishte hedhur tashmë në dyshim pas një ballafaqimi të fundit diplomatik midis Brukselit dhe Pekinit.

Gjatë muaji mars Bashkimi Evropian vendosi sanksionet e para kundër Kinës në më shumë se 30 vjet.

Kina reagoi me shpejtësi dhe furishëm: në një kundërsulm pothuajse të menjëhershëm, Ministria e Jashtme kineze goditi sanksionet mbi dhjetë individë evropianë, përfshirë pesë anëtarë të Parlamentit Evropian dhe katër njësi, mes të cilave ishte nënkomiteti i Parlamentit Evropian për të drejtat e njeriut.

Pekini gjithashtu renditi në listën e zezë zyrtarë të zgjedhur në mënyrë demokratike nga Britania, SHBA-të dhe Kanadaja. Në total, më shumë se 30 individë dhe subjekte u sanksionuan.

Si rezultat, tre nga partitë kryesore politike në Parlamentin Evropian (S&D, Renew Europe dhe Green), të cilat së bashku mbajnë 45% të vendeve, njoftuan se, për sa kohë që sanksionet qëndrojnë në fuqi, parlamenti do të refuzojë madje hap debatin për ratifikim.

Postime të ngjashme

Historia e xhamisë “Al-Aqsa”

R Zh

Borell: BE do të zhvillojë bisedime urgjente mbi çështjen Izraelito-Palestineze

S.B.

IS merr përgjegjësinë për sulmin në xhaminë afgane

S.B.

Kina bën thirrje për veprim të këshillit të KB-së, kritikon SHBA-në

S.B.

Autoritetet duan ta zgjerojnë Kanalin e Suezit pas ngjarjes me anijen Ever Given

S.B.

Si e sheh BOTA luftën Izrael-Palestinë! Konflikti ngjall PROTESTA anë e mbanë globit, ‘forcat e mëdha’ botërore të ndara në qëndrime!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...