Agjencia Zhurnal.mk

BE bën thirrje të ndalen luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorni-Karabakun

Bashkimi Evropian kërkon nga Armenia dhe Azerbajxhani të ndërpresin luftimet që kanë shpërthyer për Nagorni-Karabakun, trasnmeton Klan Kosova.

Josep Borrell, Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell, me anë të një postimi në Twitter ka thënë se ka biseduar gjatë ditës së stome me ministrat e dy shteteve ku edhe u ka thënë se duhen të kenë një armëpushim të menjëhershëm.

“Nuk ka zgjidhje ushtarake për konfliktin, Rruga e vetme për të ecur përpara është që të kthehen në tavolinën e negociatave pa parakushte nën udhëheqjen e Grupit të Minskut OSBE”.

Presidenti i Azerbajxhanit. Ilham Aliyev tha se kishte të vdekur dhe të plagosur në mesin e popullatës civile dhe ushtarëve, pasi forcat armene hapën zjarr përgjatë vijës së ndarjes.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...