Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE: Biden do t’i japë frymë tjetër bashkëpunimit me Evropën

Bashkimi Evropian pret që Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, të nxisë një frymë të re bashkëpunimi për të përballuar sprovat kryesore që mundojnë aktualisht botën.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, adresoi një mesazh të drejtpërdrejtë për presidentin e ardhshëm të SHBA-së, Biden, nga i cili kërkon një bashkëpunim më të mirë për të adresuar problemet me pandeminë e COVID-19, ndryshimet e klimës, respektimit të demokracisë, sundimit të ligjit dhe sidomos stabilitetit dhe sigurisë në rrafshin botëror.

“Bashkimi Evropian qëndron i gatshëm për të intensifikuar bashkëpunimin me administratën dhe kongresin e ri amerikan. Së bashku do të adresojmë [më mirë] sprova botërore si pandemia e coronavirusit dhe ndikimit të saj në ekonomi, ndryshimet klimaterike dhe humbja biodiversitetit [mjedisor], nevoja për një rregullore ndaj ekonomisë dhe shoqërisë digjitale, sigurisë botërore dhe reformimit të marrëdhënieve shumëpalëshe”, u shpreh presidentja Von der Leyen, transmeton Euronews Albania.

Më tej drejtuesja e Komisionit Evropian tha se “shihte përpara për të drejtuar këtë axhendë me Presidentin Biden”.

Postime të ngjashme

Gjuajte me armë nëpër Mbretërinë e Bashkuar për nder të Dukës së Edinburgh

Lea Muslija

SHËNOHET PËRPARIM NË BISEDIMET PËR MARRËVESHJEN BËRTHAMORE

Lea Muslija

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Lea Muslija

Në Shqipëri mbërritën 100 mijë vaksina të tjera të “Sinovac”

R Zh

Shpërthen një vullkan në Karaibe

S.B.

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...