Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE bie dakord për sanksione ndaj 40 zyrtarëve të Bjellorusisë, por jo për Lukashenkon

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten për të vendosur sanksione ndaj dhjetëra zyrtarëve bjellorusë për manipulimin e zgjedhjeve presidenciale, por jo për presidentin Alexander Lukashenko.

“Nesër ne do të zbatojmë sanksionet dhe ju e dini që ajo që është në tryezë është një listë me rreth dyzet emra”, ka thënë presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel gjatë një konference shtypi në orët e para të mëngjesit të së premtes, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë, po sipas Euronews, Bjellorusia u hakmor disa orë më vonë duke goditur sanksionet ndaj zyrtarëve të BE por tha që lista nuk do të bëhej publike.

Brukseli nuk i ka pranuar rezultatet zyrtare të zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit që i dhanë fitoren Lukashenkos – në pushtet për 26 vjet – me mbi 80 për qind të votave dhe dënoi shtypjen e dhunshme të protestuesve paqësorë.

Shefat e bllokut thanë në atë kohë se ata do të “vendosnin me shpejtësi” masa kufizuese ndaj zyrtarëve të përfshirë në falsifikimin e rezultateve dhe shtypjen pasuese por ministrat e jashtëm nuk arritën të bien dakord mbi një listë sanksionesh muajin e kaluar për shkak të vetos nga Qipro.

Michel u tha gazetarëve se sanksionet e rënë dakord nga udhëheqësit është “një sinjal i qartë. Është shumë e rëndësishme të bëjmë atë që kishim vendosur disa javë më parë. Duhet të jemi konkretë”.

Ai konfirmoi se Lukashenko – ndonjëherë i referohej diktatorit të fundit të Evropës – “nuk është në listën aktuale, por natyrisht, ne do të ndjekim situatën”.

“Ne do të ndjekim zhvillimet dhe ju e dini që ne jemi në favor të një dialogu gjithëpërfshirës mbi Bjellorusinë”.

Postime të ngjashme

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...