BE do të dhurojë edhe 200 milionë vaksina në vendet joanëtare

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se blloku do të ndajë 200 milionë doza të vaksinës kundër coronavirusit në vendet joanëtare të BE-së, deri në mes të vitit të ardhshëm.

 

“Prioriteti ynë i parë dhe më urgjent është të përshpejtojmë vaksinimin global”, tha von der Leyen në fjalimin e saj vjetor para bllokut.

BE tashmë është zotuar se do të ndajë 250 milionë doza të vaksinës.

Në fund të muajit të kaluar, 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë qenë plotësisht të vaksinuar.

Por, von der Leyen tha se është e shqetësuar nga normat e ndryshme të vaksinimit midis vendeve anëtare të BE-së.

Në fjalimin e saj, ajo përmendi edhe shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe procesin e zgjerimit të BE-së. /rel/

Related posts

Indonezia goditet nga një tërmet i fuqishëm

D V

Presidenti i vetëshpallur i Afganistanit thotë se “sundimi i talebanëve nuk do të zgjasë shumë” – tregon arsyet!

D V

Bundestagu po bëhet gjithnjë e më i madh

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com