Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE firmos me ”Moderna”-n për vaksinën anti COVID-19. Von Der Leyen: Nesër kontrata me 160 milionë doza

Zhurnal Ads

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 160 milionë dozave të vaksinës kundër COVID-19, kontrata e gjashtë e arritur nga BE me një laborator farmaceutik.

“Jam e lumtur të njoftoj se do të nënshkruajmë nesër një kontratë të re për të siguruar një vaksinë tjetër kundër COVID-19”, deklaroi Von der Leyen, në një konferencë shtypi.

Ajo përmendi gjithashtu edhe një kontratë të shtatë të vaksinës në të ardhmen, pa dhënë shumë detaje.

“Nesër do të aprovojmë një kontratë të 6-të për deri në 160 milionë doza të @moderna_tx vaksina.
Ne jemi duke ndërtuar një nga portofolet më të plotë të vaksinave #COVID19 në vaksinat 🌍 Vaksinat e sigurta dhe efektive mund të na ndihmojnë t’i japim fund pandemisë”, shkroi Von Der Leyen në “Twitter”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Stuhi e përmbytje në Itali, autoritetet thirrje banorëve

T E

SHBA, rekord ditor infeksionesh me koronavirus

S.B.

Mbi 60 mijë italianë kanë vdekur nga Covid-19

T E

Kush do të jetë pasuesi i Merkel në krye të Gjermanisë?

T E

Tërmeti në Turqi, 3 vinça parandalojnë shembjen e ndërtesës

S.B.

Armenia bombardon qytetin dhe fshatrat në Azerbajxhan

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...