Agjencia Zhurnal.mk

BE i kërkon falje Italisë që nuk i ofroi ndihmë të mjaftueshme ndaj koronavirusit

Ursula von der Leyen të enjten i kërkoi falje Italisë që BE-nuk ishte “atje me kohë”.

Presidentja e Komisionit të Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen të enjten i kërkoi falje Italisë që BE-nuk ishte “atje me kohë” kur i duhej ndihmë në fillimin e shpërthimit të koronavirusit, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Von der Leyen, duke folur gjatë një seance plenare të Parlamentit Evropian për masat e koronavirusit, tha: “Po, është e vërtetë që askush nuk ishte me të vërtetë i gatshëm për këtë. Shtë gjithashtu e vërtetë që shumë nuk ishin aty në kohë kur Italisë i duhej një ndihmë ndihmëse që në fillim. Po, për këtë, është e drejtë që Evropa në tërësi të kërkojë një falje të përzemërt. ”

Ajo shtoi: Por të thuash keqardhje llogarit vetëm për diçka nëse ndryshon sjellje. E vërteta është se nuk kaloi shumë kohë para se të gjithë të kuptojnë se ne duhet të mbrohemi njëri-tjetrin për të mbrojtur veten tonë “.

“Dhe e vërteta është gjithashtu se Evropa tani është bërë zemra e rrahjes së solidaritetit në botë. Evropa e vërtetë po ngrihet, ajo që është atje për njëra-tjetrën kur duhet më së shumti,” tha ajo.

Ministrja e Jashtme italiane Luigi Di Maio iu përgjigj faljes së saj në Facebook të enjten, duke thënë: “Ursula Von der Leyen sot i kërkoi falje Italisë, duke pranuar se shumë vende në fillim të pandemisë nuk ishin të pranishme kur ne kemi nevojë për ndihmë. Fjalët e saj përfaqësojnë një akt të rëndësishëm e së vërtetës, që është e mirë për Evropën dhe komunitetin tonë. ”

“Tani Bashkimi Evropian ka guximin të mbrojë dhe mbrojë të gjithë popujt. Ne kemi nevojë për një Evropë më mbështetëse … Duke mbrojtur Italinë, ne gjithashtu mbrojmë integritetin e BE”, shtoi Di Maio. /Lajmi.net/

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...