BE-ja e vendosë Maqedoninë në listën e zezë për gjyqësi jo kooperative

Shkup, 8 tetor – Në dokumentin e saj në fushën e qeverisjes të së drejtës, transparencës dhe tatimeve, BE-ja e ka vendosur Maqedoninë në listën e zezë të vendeve me gjyqësi jokooperative në pjesën e politikave tatimore, lajmëron Blumberg, informon Zhurnal.

Vendet tjera të cilat janë së bashku me Maqedoninë në listën e zezë janë Hong Kongu, Katari, Uruguaji, Malajzia dhe Kosta Rika.

Dy herë në vit Këshilli i BE-së e rinovon këtë listë të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së, ndërsa kriteret bazë janë niveli i transparencës tatimore, evazioni fiskal dhe transferet e dyshimta të përfitimeve.

Këshill i Unionit Evropian më 5 tetor ka azhuruar listën e BE-së të juridiksioneve jo kooperative. Përparim kanë shënuar shtetet e Australisë, Maldivet dhe Esvatini.//Zhurnal.mk

Related posts

MSH: Dje janë vaksinuar 18.149 qytetarë, deri më tani gjithsej 495.967 të vaksinuar

Z H

30 vjet pavarësi, Biden uron RMV-në: SHBA-të mbështetës të paluhatshëm e të fuqishëm

D V

Bllokohet rruga Nikushtak-Haraçinë, protestë kundër deponisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More