Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE-ja merr masa kundër Hungarisë për procedurat e reja të azilit

Zhurnal Ads

Komisioni Evropian ka nisur procedura nga Hungarisë për shkeljet e ligjeve të Bashkimit Evropian sa i përket azilit.

BE-ja i ka dërguar njoftim zyrtar Hungarisë më 30 tetor, duke e paralajmërar Budapestin se procedurat e reja të azilit, si përgjigje ndaj pandemisë së koronavirusit, përbëjnë “zbatim të pasaktë të legjislacionit të BE-së sa i përket azilit”.

Procedurat e reja kërkojnë që shtetasit e vendeve që nuk janë pjesë e BE-së të aplikojnë fillimisht për azil në ambasadën hungareze jashtë BE-së dhe t’iu ofrohet një leje e veçantë për hyrje.

“Komisioni konsideron se ky rregull është kufizim i paligjshëm për procedurën e azilit”, pasi sipas BE-së, “përjashton personat që janë jashtë territorit të Hungarisë, përfshirë edhe në kufi, nga aplikimi për mbrojtje ndërkombëtare”.

Hungaria ka dy muaj kohë që t’i përgjigjet Komisionit Evropian.

Bashkimi Evropian vazhdimisht ka kritikuar Hungarinë sa i përket sundimit të ligjit dhe migracionit.

Që prej krizës së migrantëve më 2015, kryeministri hungarez, Viktor Orban, vazhdimisht është përplasur me Brukselin zyrtar për politikat e migrimit.

Në muajin maj, Gjykata për Drejtësi e BE-së mori vendim kundër Hungarisë, në një rast për azilkërkuesit të cilët ishin ndaluar në një kamp në një zonë transiti, në kufi me Serbinë.

Hungaria ka mbyllur këto kampe pas vendimit të kësaj gjykate, por vazhdon të bëjë presion që të mbyllë kufijtë, pasi blloku prej 27-anëtarësh prezantoi planin e fundit për azilkërkuesit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Publikohen pamje të tjera: Momenti kur protestuesja, mbështetëse e Trumpit qëllohet për vdekje nga policia amerikane

S.B.

OKB organizon takimin e parë virtual të Forumit të Dialogut Politik të Libisë

admin

Merkel: Masa shtesë në zonat me shkallë të lartë infektimi

R ZH

Kissinger nxit Biden të rivendosë komunikimin me Kinën

R ZH

SHBA, një rekord prej 25 milionë qytetarësh kanë votuar për presidencialet

admin

Venediku nën ujë, baticat kërcënojnë qytetin

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...