BE-ja mund të mos e miratojë kurrë Sputnik V, thotë kryeministri italian

Bashkimi Evropian (BE) mbase nuk do ta miratojë kurrë përdorimin e vaksinës së Rusisë, Sputnik-V, kundër koronavirusit, tha kryeministri i Italisë, Mario Draghi.

Italia është vend anëtar i BE-së.

“Sputnik, ende nuk ka arritur të miratohet nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe mbase nuk do të ndodhë kurrë”, tha Draghi. Kryeministri Italian hodhi dyshime edhe për vaksinën e Kinës, Sinovac, kundër koronavirusit.

“Vaksina kineze ka treguar se është e pamjaftueshme, shikoni përvojën në Kili”, shtoi udhëheqësi Italian, transmeton AFP.

Kili e ka mbështetur shumë procesin e imunizimit te vaksina kineze, mirëpo autoritetet atje kanë thënë se janë duke e shqyrtuar mundësinë që të shtojnë edhe një dozë të tretë për të rritur mbrojtjen ndaj varianteve të reja të koronavirusit.

https://www.evropaelire.org/a/31325770.html

Related posts

500 policë mësyjnë zyrat e gazetës opozitare në Hong Kong, arrestojnë drejtuesit

Redaksia

Kriza politike në Mal të Zi, kërkohet largimi i kryeministrit

R Zh

Rriten shpenzimet bërthamore përkundër pandemisë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More