Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE-ja po pret përgjigjen e Moskës për Navalnyn

Ministrat e jashtëm të BE-së kanë mbështetur planin francezo-gjerman për vendosjen e sanksioneve ndaj rusëve të dyshuar për helmimin e Alexei Navalny me gaz nervor, shkruan B92.

Berlini dhe Parisi bënë propozimin e tyre në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Luksemburg. Ata thonë se Moska nuk kishte një shpjegim të besueshëm për atë që Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCV) e përshkroi si praninë e një agjenti nervor të ndaluar të epokës Sovjetike Novichok në trupin e Navalny, raporton Reuters.

Shpejtësia me të cilën dy fuqitë kryesore të BE-së ranë dakord të vazhdojnë me sanksionet sugjeron forcimin e qëndrimit të bllokut ndaj Moskës, vlerëson agjencia. U desh gati një vit që BE-ja të merrte vesh për sanksionet kundër rusëve pas sulmit të agjentit nervor në 2018 mbi ish-spiunin rus në Britani, transmeton”Zeri.info”

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mas u tha gazetarëve, duke ardhur në takim më herët të hënën, se helmimi i udhëheqësit rus të opozitës nuk mund të “kalojë pa pasoja”.

“Franca dhe Gjermania po propozojnë vendosjen e sanksioneve ndaj njerëzve të caktuar që kanë rënë në sy në këtë drejtim,” tha Mas, pa dhënë asnjë detaj.

Diplomatët e BE-së i thanë Reuters se kishte një mbështetje të gjerë midis 27 ministrave të jashtëm për ngrirjen e pasurive dhe ndalimin e udhëtimit nga disa zyrtarë të inteligjencës ushtarake ruse GRU.

I dërguari i lartë i Rusisë Vladimir Jabarov tha të hënën se Rusia mund t’i përgjigjet simetrikisht sanksioneve të BE dhe përsëriti qëndrimin e Moskës se nuk ka prova konkrete prapa akuzave, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax./ Zëri

Postime të ngjashme

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

SHBA shpreh shqetësim për gjobat ruse kundër REL-it

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...