Agjencia Zhurnal.mk
Opinion Shqipëri

“BE me normative të re kundër vendeve që shkelin dhe nuk garantojnë të drejtat themelorë të Njeriut”

Analize nga:Prof. D.Koci

BE  me miratimin e  normativës që eliminon pandëshkueshëm rinë e rasteve të dhunimit të drejtave të njeriut, i jep fund shteteve totalitare që të shkelin rëndë të drejtat e njeriut, të garantuara nga normat ndërkombëtare.

https://www.faktor.al/html5/one.html

Normativa e re  parashikon sanksione ndaj Rusisë, oligarchëve rus dhe u heq mundësinë financiare të grupeve, paramilitare  si grupi Wagner apo Njësia vrasëse 29155  e shumë  që të organizohen dhe paguajnë për vrasjen e  individëve që shprehen në mënyrë paqësore kundër sistemit totalitar. Aktet e terrorit rus janë drejtuar kundër individëve që ushtrojnë lirinë e shprehjes si dhe kundër atyre që kundërshtojnë veprimet e regjimit rus. Shembujt e fundit gjatë viteve 2018-2020  Sergei Skripal, Alexey Navalnyy, Zelimkhan Khangoshvili, Emilyan dhe Hristo Gebrev janë akoma të freskët në memorien e njërëzimit.

Provat dhe faktet  tregojnë se Rusia përdor mercenarë si forca të përfaqësuara, për t’u angazhuar në pushtime të paligjshme në Krime dhe në Ukrainën Lindore, ku ata operojnë jashtë konventave te ligjeve të luftës dhe pengjeve në vrasjet jashtë-juridiksionale.

Rusia përfshihet në  të gjitha akt akuzat e  nga institucionet shtetërorë të  Evropës si dhe nga ku ka rezultuar e provuar  sulme kibernetike kundrejt institucioneve qeveritare, për të mbledhur informacione për operacionet e hakerimit dhe rrjedhjeve, të cilat synojnë të ndikojnë në elektorat, çka janë abuzime të lirive themelore të demokracive perëndimore.

Ja faktet që nuk do të mund ti gjenim në arkivat e mbarë njerëzimit ku vetëm gjatë viteve të fundit lista shkon në qindra mijëra persona të cilët janë viktima dhe u janë shkelur të drejtat themelore deri në eliminimin fizik të tyre.

Rastet që kanë shokuar opinion publik mbarë ndërkombëtare dhe që sot akoma shteti  rus përgjegjës dhe personat ekzekutues të vrasjeve famëkeqe nuk janë vënë para drejtësisë:

Shtetas  Rus  të vrarë me agjentin nervors Novichok, sarin etj  pasi guxuan të shprehin mendimet e tyre dhe të ushtronin të drejtat themelore të njeriut: 

BE më në fund po i tregon Rusisë ,  dhe makinerive të saj  vrasëse  si Ëagner Group apo Njësia sekrete 29155,  se shkeljet e sovranitetit, shkeljet e të drejtave të njeriut do të dënohen dhe kushdo që i kryen do të mbajë përgjegjësi. Nuk ka më veprime agresioni, vrasje të organizuara, internime në tokën e BE dhe vendeve aleate pasi legjislacioni i ri ka parashikuar dënime, konfiskime pasurish, dëbime.

A janë të mjaftueshme këto sanksione për të ulur rrezikun e vrasjeve të vendeve totalitare?

Ekspertët vlerësojnë se ky është një hap i madh drejt eliminimit të padrejtësisë dhe shenjë uniteti ndaj vendeve që nuk i respektojnë të drejtat e njeriut.

Nëse BE do të kishte miratuar më parë sanksionet kundër oligarkëve dhe shteteve që shkelin padrejtësisht  liritë themelore të njeriut lista e mëposhtme nuk do të kishte ekzistuar:

Disidentet Rus vrasje  pasi guxuan të shprehin mendimet e tyre dhe të ushtronin të drejtat themelore si pjesë e  njerëzimit.

Shërbimet Rusë të sigurisë duket se gjithnjë kanë pasur synim disidentët të të gjitha kategorive. Spiunët e Rusisë kanë qenë prej kohësh aktivë në shenjëstrimin e ish-oficerëve të inteligjencës, dezertuesve të shquar dhe kundërshtarëve politikë. Vrasjet e synuara janë mesazh për vendet e huaja por edhe për vetë kundërshtarët ose “tradhtarët” të cilëve iu shkaktojnë trazira ne aspektin psikologjik.

Vrasja dhe sulmet e tmerrshme, përfshire helmime, ndaj disidentëve rusë janë krijuar me një qëllim: të frikësojnë disidentët, liderët e opozitës dhe ish spiunët, si dhe këdo potencialisht të frymëzuar nga sjellja e tyre. Mesazhi dhe taktikat e përdorua kundrejt atyre që mendojnë për largim ose disidencë është i qartë: ” Ne do t’ju gjejmë, kështu që hiqni dorë ose përballuni me pasojat”. Në këtë link gjendet dhe lista e plotë e disidenteve të sulmuar nga Rusi: Në këtë raport do të

Georgi Markov, 1978

Një shkrimtar disident bullgar, Markov u largua në 1968 dhe filloi të punonte në transmetimet perëndimore. Ai ishte rrugës për të punuar në zyrat e BBC kur u vra nga një agjent që besohej se punonte në emër të shërbimit sekret Bullgar, përkatësisht një burrë e goditi atë në këmbë me një çadër. Prej kohësh spekulohet se vrasja ishte kryer me ndihmën e KGB. Vite më vonë, dezertori i KGB-së Oleg Kalugin konfirmoi se KGB rregulloi vrasjen, madje i paraqiti vrasësit bullgar alternativa të tilla si një pelte helmuese për të lyer në lëkurën e Markov.

Khattab, 2002 

Në vitin 2002, luftëtari arab dhe udhëheqësi i shquar rebel çeçen Khattab  vidq nga një dozë vdekjeprurëse e sarinës. FSB njoftoi se Khattab, emri i vërtetë i të cilit ishte Samir Saleh Abdullah, ishte vrarë në një “operacion special”.

Viktor Yushchenko, 2004

Në vapën e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2004 në Ukrainë, kandidati i atëhershëm Viktor Jushçenko papritmas u sëmur dhe u zhduk nga fushata e fushatës. Kur ai u shfaq përsëri, fytyra e tij u shpërfytyrua, rezultat i asaj që mjekët e tij e përshkruan si një dozë gati-fatale të dioksinës.

Alexander Litvinenko, 2006

Në vitin 2006, Alexander Litvinenko, një ish-agjent rus, u dërgua me urgjencë në spital në Londër. Një përbërje kimike e rrallë dhe shumë radioaktive shkatërroi organet e Litvinenkos një nga një, dhe ai vdiq tre javë më vonë. Një hetim publik britanik zbuloi se ish-agjenti rus kishte pirë polonium-210, një substancë shumë radioaktive, që ishte futur në çajin e tij. Litvinenko iku nga Rusia në 2000 dhe u vendos si një kritik i shquar i Presidentit Vladimir Putin dhe shërbimeve të Rusisë të sigurisë. Ai ishte autori i një libri që akuzonte FSB-në Ruse – pasardhësja e KGB-së – për bashkëpunim në shpërthimet e apartamenteve të vitit 1999.

 Anna Politkovskay, 2006

Para se të vritej në ashensorin e banesës së saj në 2006, gazetarja Anna Politkovskaya ishte vënë në shënjestër për tu vrarë duke përdorur helm.

Politkovskaya, e cila fitoi armiq të panumërt për mbulimin e saj të pushtimit rus të Çeçenisë, po përpiqej të udhëtonte në Osetinë e Veriut në 2004 për të ndihmuar në negociatat gjatë një rrethimi të shkollës në Beslan. Ajo hipi në një fluturim, por menjëherë u sëmur pasi piu pak çaj që përmbante helm sarin.

 Karinna Moskalenko, 2008

Karinna Moskalenko do të kthehej në Moskë në 2008 nga Strasburgu për të marrë pjesë në një gjyq që shqyrtonte vrasjen e një prej klientëve të saj më të njohur – gazetaren Anna Politkovskaya. Moskalenko vonoi kthimin e saj në Moskë pasi u ndje e sëmurë – me dhimbje koke të forta dhe një çmenduri të çuditshme. Moskalenko dhe burri i saj së shpejti gjetën fishekë prej metali të lëngshëm – me gjasë merkur – nën një vend të makinës së tyre.

Alexander Perepilichnyy, 2012

Nëntor 2012, biznesmeni Alexander Perepilichny doli për vrap brenda kompleksit të tij të mbyllur në Londër. Pasi vrapoi rreth njëqind metra, ai u shemb dhe vdiq. Hetuesit zbuluan sasi të mëdha të një lule të rrallë, toksike, gelsemium, në stomakun e Perepilichny.

Boris Berezovsky, 2013

Në 2013, Boris Berezovsky, oligark dhe mik i ngushtë i Vladimir Putin, u gjet i varur në banjën e tij. Të gjitha provat duket se tregonin për një vetëvrasje. Ai kishte vuajtur nga depresioni dhe ishte në borxhe. Sipas policisë nuk kishte asnjë shenjë të një lufte. Një patolog i Home Office arriti në përfundimin se dëmtimet e tij ishin në përputhje me varjen. Një armik të betuar të Putinit, pasi kishte ikur nga Rusia për mërgim në Britani dhe kishte kritikuar ashpër regjimin nga larg. I vdekuri gjithashtu kishte një brinjë të thyer dhe një prerje në pjesën e pasme të kokës.

 Vladimir Kara-Murza, 2015

Politikani i opozitës ruse Vladimir Kara-Murza gëzon një karakteristikë të veçantë nga dizidentët e tjerë: Ai i ka mbijetuar dy atentateve me helm.

Incidenti i parë erdhi në 2015, kur ai papritmas u sëmur gjatë një takimi. “Në rreth 20 minuta, unë kalova nga ndjenja plotësisht normale në një rrahje të shpejtë të zemrës, presion të lartë të gjakut, në djersitje dhe të vjella në të gjithë vendin, dhe pastaj humba vetëdijen,” i tha Kara-Murza Mjekët i thanë se ai ishte helmuar.

Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia Skripal, 2018

Më 4 mars 2018, Sergei Skripal, një ish oficer ushtarak rus dhe agjent i dyfishtë për shërbimet e inteligjencës të Britanisë  dhe vajza e tij, Yulia Skripal, u helmuan në qytetin e Salisbury, Angli me një agjent nervor të quajtur Novichok, sipas burimeve të Mbretërisë së Bashkuar dhe Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike.

Më 5 shtator 2018, autoritetet identifikuan dy shtetas rusë, që përdorën emrat Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, si të dyshuar për helmimin e Skripals, dhe pretenduan se ata ishin oficerë aktivë në inteligjencën ushtarake ruse. U identifikua identiteti i Ruslan Boshirov si koloneli i dekoruar i GRU Anatoliy Chepiga dhe Alexander Petrov si Alexander Mishkin, gjithashtu i GRU. Një oficer i tretë GRU i pranishëm në Britani gjatë kohës kur Sergey dhe Yulia Skripal ishin në koma është identifikuar si Denis Vyacheslavovich Sergeev, një i diplomuar i Akademisë Diplomatike Ushtarake të Rusisë. Sergeyev besohet të ketë gradën e gjeneralmajorit në GRU. Modeli i komunikimeve të tij ndërsa ishte në Mbretërinë e Bashkuar tregon se Gjeneral Majori Sergeyev kishte lidhje me oficerë eprorë në Moskë. Tentativa për vrasje u organizua nga Njësia e fshehtë 29155 e GRU ruse nën komandën e gjeneral majorit Andrei V. Averyanov. Njësia dyshohet se është përgjegjëse për destabilizimin e vendeve evropiane dhe organizimin për grushtin e shtetit në Mal të Zi.

Zelimkhan Khangoshvili  2019

Emilian Gebrev

Alexei Navalny, 2020

Më 20 gusht 2020, opozitari dhe aktivisti anti-korrupsion Alexei Navalny u helmua nga një agjent nervor dhe u shtrua në spital në një gjendje të rëndë. Gjatë fluturimit, ai u sëmur rëndë dhe u dërgua në një spital në Omsk pas një ulje emergjente atje, dhe hyri në koma. Ai u evakuua në spitalin Charite në Berlin, Gjermani dy ditë më vonë. Më 2 shtator, qeveria gjermane tha se kishte “prova të qarta” se Navalny u helmua nga një agjent Novichok pas testeve në një laborator ushtarak gjerman dhe i kishte kërkuar qeverisë ruse për një shpjegim, në bashkëpunim me laboratorë në Francë dhe Suedi që mbështesin gjetjet. Më 7 shtator, mjekët njoftuan se Navalny kishin dalë  nga koma e induktuar dhe se gjendja e tij ishte përmirësuar. Më 6 tetor, u konfirmua prania e një substance të kolinesterazës nga grupi Novichok në mostrat e gjakut dhe urinës së Navalny. Navalny u helmua me një lloj të ri Novichok,

Historia e vrasjeve nuk merr fund këtu por shpresojmë dhe besojmë se legjislacioni i ri i BE dhe sanksionet e parashikuara do të  vendosin drejtësi dhe do të parandalojnë që lista e vrasjeve dhe dhunimi çnjerëzor  të marrë fund një herë e përgjithmonë.

Shqipëria si vend që aspiron të futet në BE padyshim që duhet të mbështesë fuqishëm me hapa konkret luftën implementimin e legjislacionit të  brendshme me atë të BE në luftë kundër kundër çdo shteti a individi që cënon, dhunon dhe nuk respekton të drejtat themelore të njeriut të mbrojtur edhe nga Konventat Evropiane.

Postime të ngjashme

Fotografia e rrallë nga Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë

T E

Transportonin 27 emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën urdhrit të policisë

T E

Shqipëri, 21 të vdekur e 777 të infektuar

T E

Ethet e listës së PS në zgjedhje/ Tre deputetë deklarojnë tërheqjen, për t’i hapur rrugën më të rinjve

T E

Senatori amerikan nderon imamin shqiptar në Nju Jork

T E

Covid shuan familjen Cara, ndërron jetën babai, nëna dhe djali i vetëm

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...